انتشار این مقاله


استعمال دخانیات احتمال جهش را افزایش می‌دهد

تحقیقات ژنتیکی جدید نشان می‌دهد که چگونه سیگار کشیدن باعث بروز سرطان در ارگان‌ها می‌شود. تحقیقات جدید ارتباط بین تعداد سیگار کشیده شده و تعداد DNA جهش یافته در تومورها را ارئه می‌دهد. سیگار یک قاتل است! تحقیقات جدید از شیوه‌ی عملکرد آن پرده‌برداری کرده و نتایج زیان بار استعمال دخانیات بسیار شناخته شده. همچنین مطالعات […]

تحقیقات ژنتیکی جدید نشان می‌دهد که چگونه سیگار کشیدن باعث بروز سرطان در ارگان‌ها می‌شود. تحقیقات جدید ارتباط بین تعداد سیگار کشیده شده و تعداد DNA جهش یافته در تومورها را ارئه می‌دهد. سیگار یک قاتل است! تحقیقات جدید از شیوه‌ی عملکرد آن پرده‌برداری کرده و نتایج زیان بار استعمال دخانیات بسیار شناخته شده. همچنین مطالعات زیادی در مورد آن انجام شده است.

به صورت تخمینی سالانه ۶ میلیون نفر هرساله به علت بیماری های مرتبط با استعمال دخانیات می‌میرند. بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی در پایان این قرن ۱ میلیارد نفر به علت بیماری‌های مرتبط با تنباکو جان خود را از دست خواهند داد.
استعمال دخانیات به وارد کردن خسارت‌های جبران‌ناپذیر در ارگان‌های مختلف بدن شناخته شده است. سیگار باعث ایجاد جهش در DNA و تغییر مکانیسیم های بدن می‌شود.
استعمال سیگار به ۱۷ نوع از سرطان ارتباط داده شده ولی مکانیسم‌های پشت آن هنوز پنهان هستند. در یکی از پرجزئیات‌ترین آزمایش‌های انجام شده، دانشمندان ماده ی ژنتیک ۵۰۰۰ تومور را مورد مطالعه قرار دادند و تومورهای مربوط به افراد سیگاری را با افراد غیرسیگاری بررسی کردند و هر تفاوت ژنتیکی را مورد بررسی قرار دادند. این آنالیزها به دانشمندان این امکان را داد که اثر انگشت مولکولی DNA افراد سیگاری و آسیبی که به آن رسیده را درک کنند. دانشمندان قادر بودند تا اثرات جهش‌ها و تعداد آن‌ها را به دست بیاورند.
شمارش جهش‌های مرتبط تنباکو در تومورها نشان داد که مصرف روزانه یک بسته سیگار مقدار قابل پیش بینی جهش در سلولهای شش ایجاد می‎‌کند. پیش از این دانشمندان شواهد بسیاری در مورد ارتباط سرطان با استعمال دخانیات در دست داشتند ولی هم‌اکنون دانشمندان می‌توانند در این مورد آمار و ارقام ارائه کنند.
در این مطالعه مشخص شد کسانی که روزانه یک بسته سیگار مصرف می‌کنند به طور متوسط ۱۵۰ جهش اضافه هرساله در سلول‌های شش آن‌ها ایجاد می‌شود. تحقیقات جدید در مورد سیگار در مورد مکانیسیم‌های آن و چگونگی تأثیرگذاری منفی آن در DNA خواهد بود.

وحید گوشه‌درقی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *