انتشار این مقاله


مصرف ویتامین D با کاهش وزن ارتباط دارد!

مصرف ویتامین D به‌طور قابل توجهی میزان شاخص توده بدنی، چربی بدن و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ویتامین D می‌تواند باعث کاهش وزن شود. مطالعات قبلی نیز ارتباط کمبود ویتامین D به افزایش چربی شکم را نشان داده‌اند. حال مطالعه جدید وجود ارتباط بین مکمل‌های ویتامین D و کاهش وزن را نشان می‌دهد. این مطالعه شامل ۲۳۲ کودک چاق بود که به مدت یک سال تحت پیگیری بودند. به نیمی از این کودکان مکمل ویتامین D داده می‌شد. نتایج نشان داد که آن‌هایی که مکمل ویتامین D دریافت می‌کردند به طور قابل توجهی دارای شاخص توده بدنی (BMI) پایین‌تر، چربی بدنی کم‌تر و سطح کلسترول بهبود یافته بودند.

پروفسور Evangelia Charmandari، نویسنده مطالعه، می‌گوید که این یافته‌ها نشان می‌دهد که مکمل ویتامین D ساده ممکن است ریسک ابتلا به بیماری‌های جدی قلبی و متابولیکی را در سال‌های بعدی زندگی کودکان دارای اضافه وزن و چاق کاهش دهد.


مقالۀ مرتبط: بهبودی و پیشگیری از آسیب‌های قلبی عروقی به کمک ویتامین D3


اگرچه این یافته‌های اولیه نشان می‌دهند که ویتامین D می‌تواند برای درمان چاقی مورد استفاده قرار گیرد اما شواهدی مبنی بر اثرات ایمن و طولانی‌مدت مصرف این مکمل وجود ندارد؛ مخصوصا زمانی که کمبود ویتامین D وجود ندارد.
با این حال، اگر کودک‌تان دارای اضافه وزن و چاقی است، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کرده و میزان ویتامین D او را آزمایش کنید.


مقالۀ مرتبط: آیا سطح بالای ویتامین D همیشه خوب است؟


این مطالعه در ۵۷th Annual European Society for Paediatric Endocrinology ارائه شده است.

آنیتا ریحانی فرد


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *