انتشار این مقاله


آیا واقعا حمام نمکی تسکین‌دهنده درد است؟

اگر شما در طول یک روز پرمشغله قرار داشته باشید یا این که برای مدت طولانی بر روی پاهای خود بوده باشید، به احتمال زیاد عضلات و مفاصل شما کمی از کار می‌افتند و متورم و دردناک می‌شوند. هر چند این درد موقتی است ولی این طبیعی است که ما بخواهیم سریعاً بهبود یابد. نیازی […]

اگر شما در طول یک روز پرمشغله قرار داشته باشید یا این که برای مدت طولانی بر روی پاهای خود بوده باشید، به احتمال زیاد عضلات و مفاصل شما کمی از کار می‌افتند و متورم و دردناک می‌شوند. هر چند این درد موقتی است ولی این طبیعی است که ما بخواهیم سریعاً بهبود یابد. نیازی نیست که شما خیلی به جاهای دوری فکر کنید؛ یکی از موثرترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای تسکین و تلطیف دردهای بدن هم‌اکنون در کابینت خانه شماست: نمک (نمک دریایی)

یک کشاورز در شهری در انگلستان به نام اپسوم (Epsom) قدرت شفا‌دهندگی نمک را در سال ۱۶۱۸ کشف کرد؛ بعد از این‌که حیوانات او از خوردن آب از چاهشان امتناع کردند. او آن آب معدنی را نوشید و فهمید که آن کمی تلخ است و در نهایت متوجه شد که بعضی از خراش‌ها و جوش‌ها‌ی پوستي که او داشته‌است بهتر شده‌اند (منبع:Jefferson Lab). برای سال‌ها مردم به آن منطقه برای حمام کردن با آب آن چاه یا چشمه درمانگر غنی از منیزیم سولفات (MgSO4) هجوم می‌آوردند. هر دو‌ قسمت این ماده توانایی خاصی در کمک به افراد برای بهبود صدماتي از جمله دردهای عضلانی و مفصلی را داراست. منیزیم هنگامی که به داخل پوست جذب می‌شود، می‌تواند به صورت اختصاصی باعث کاهش پاسخ‌های درد در مغز شود. هم‌چنین می‌تواند بعضی از پروتئین‌های بدن را نیز کنترل کند که باعث افزایش کلی عملکرد بدن افراد می‌شود. سولفات نیز از جانب دیگری به علت ساخته‌شدن از دو ماده به نام های سولفور و اکسیژن می‌تواند باعث تصفيه سموم بدن شود و هم‌چنین شکل های پروتئنی که می‌توانند باعث افزایش عملکرد ماهیچه‌ای و عصلانی شود. (منبع:DeCarbo)

خوشبختانه دیگر لازم نیست برای لذت بردن از حمام لذت‌بخش (سونا) اپسوم به جنوب شرقی انگلستان مسافرت کنید. امروزه شما می‌توانید با خریدن مقداری از نمک‌های دریایی در ازای مقدار پول اندک (در مقابل هزینه سفر به اپسوم!) از آن‌ها در خانۀ خود استفاده كنيد.

مقدار ایده‌آل از نمک‌های معدنی برای حمام كردن، ۲ پیمانه از این نمک‌ها در یک وان با آب ولرم است. آب ولرم می‌تواند باعث افزایش حرکت و کمک به آرامش ماهیچه‌ای شود در حالی که آب داغ به نظر نمی‌رسد برای درمان مفاصل متورم دردناک موثر باشد. مطمئن شوید که به این نمک‌های معدنی فرصت کافی برای انجام کارشان را می‌دهید. مركز مشاوره‌ای نمک اپسوم (Epsom Salt Council) (درست است؛ همچین چیزی هم وجود دارد) توصیه می‌کند برای مدت حداقلی ۱۲ دقیقه در معرض این ماده باشید.

علاوه بر درمان دردهای ناشی از فعالیت شدید عضلانی، شما می‌توانید از نمک‌های معدنی برای درمان دیگر انواع دردها نيز استفاده کنید. نشان داده‌شده‌است که می‌توان از این مواد برای بهبود کبودی‌ها و کاهش درد نیش زنبور، سوختگی (ناشی از حرارت یا خورشید) و دردهای ناشی از سرماخوردگی استفاده کرد.

محمدابراهیم نیکبخت


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *