انتشار این مقاله


آفتاب سوختگی: کمک‌های اولیه

اگر دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی را تنها در عرض چند ساعت پس از در معرض آفتاب قرار گرفتن تجربه خواهید کرد.

اگر  دچار آفتاب سوختگی شده‌اید، علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی را تنها در عرض چند ساعت پس از در معرض آفتاب قرار گرفتن تجربه خواهید کرد. پوست آسیب دیده دردناک، قرمز و متورم خواهد بود. در بعضی موارد ممکن است تاول زده شود. شما همچنین ممکن است سردرد، تب و تهوع را تجربه کنید.


مقاله مرتبط: کمک‌های اولیه ۲۴: آفتاب‌سوختگی


 

اگر آفتاب سوختگی دارید…


برای تسکین آفتاب سوختگی، این مراحل را انجام دهید:

  • پوست را خنک کنید- حوله‌ای تمیز را با آب سرد مرطوب کرده و روی پوست آسیب دیده قرار دهید. یا یک دوش خنک بگیرید.
  • از یک مرطوب کننده، لوسیون یا ژل استفاده کنید- لوسیون آلوئه ورا  یا ژل یا لوسیون کالامین ممکن است التیام بخش و تسکین دهنده باشد.
  • برای جلوگیری از دهیدراته شدن ، آب مصرف کنید.
  • تاول‌های کوچک را نترکانید (آن‌هایی که بزرگتر از ناخن کوچک شما نیستند). اگر تاول‌ها بترکند، به آرامی محل را با صابون و آب خنک تمیز کنید، یک پماد آنتی بیوتیکی را اعمال کنید، و زخم را با یک باند گاز نچسب بپوشانید. اگر راش تولید شود، استفاده از پماد را متوقف کنید و به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.
  • برای کاهش ناراحتی و تورم آفتاب سوختگی، از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB و غیره) استفاده کنید- برخی از داروهای تسکین دهنده آفتاب سوختگی ژل هستند.
  • پس از بهبود آفتاب سوختگی از بیشتر در معرض نور آفتاب قرار گرفتن بپرهیزید.
  • اگر آفتاب سوختگی شدید باشد، یک کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه را اعمال کنید.

مقاله مرتبط: بهبود آفتاب سوختگی چقدر طول می‌کشد؟


 

 برای تاول‌های بزرگ، مانند آن‌هایی که پشت و کمر را پوشش می‌دهند، مراقبت‌های پزشکی را دنبال کنید. تاول‌های بزرگ بهتر بهبود می‌یابند زیرا آن‌ها به ندرت به حال خود رها می‌شوند. اگر درد افزاینده ، سردرد ، سرگیجه ، حالت تهوع ، تب ، لرز و یا علائم عفونت ، مانند تاول‌هایی با رگه‌های چرکی یا قرمز، تجربه کردید به دنبال کمک پزشکی باشید.

فاطمه درستی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *