انتشار این مقاله


تشخیص آلزایمر تنها با یک تست خونی ۲۰ سال قبل از شروع علائم

دانشمندان روشی جدید برای تشخیص آلزایمر پیدا کرده اند. در این روش تنها با یک تست خونی میتوان تا ۲۰ سال قبل از شروع علائم، آلزایمر را تشخیص داد.

تست خونی آلزایمر

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشینگتون در سنت لوئیس، میزوری مدعی هستند که پیشرفت شگرفی در زمینه ایجاد یک تست خونی برای تشخیص آلزایمر داشته اند. به گفته این محققان این تست خونی می تواند تا ۲۰ سال قبل از شروع علائم آلزایمر می تواند به تشخیص آلزایمر منجر شود.

آن ها امیدوارند که این تست در آینده بتواند به سرعت بخشیدن به غربالگری آلزایمر برای شرکت کنندگان کارآزمایی های بالینی کمک کند و به یافتن راهی برای درمان آلزایمر شتاب بخشد.

Randal Bateman  استاد نورولوژی دانشگاه واشنگتون و مولف ارشد این مطالعه گفته است:” در حال حاضر ما افراد را از طریق اسکن های مغزی که زمان بر و گران است،برای کارآزمایی های بالینی غربالگری میکنیم و ثبت نام افراد سالها زمان می برد. اما ما خواهیم توانست با یک تست خونی، به طور بالقوه هزاران نفر را در یک ماه غربالگری کنیم.این مطالعه در ژورنال Neurologica  منتشر شده است.

Randal Bateman  استاد نورولوژی دانشگاه واشنگتون و مولف ارشد این مطالعه گفته است:” در حال حاضر ما افراد را از طریق اسکن های مغزی که زمان بر و گران است،برای کارآزمایی های بالینی غربالگری میکنیم و ثبت نام افراد سالها زمان می برد. اما ما خواهیم توانست با یک تست خونی، به طور بالقوه هزاران نفر را در یک ماه غربالگری کنیم. این مطالعه در ژورنال Neurologica  منتشر شده است.


بیشتر بخوانید:


بیماری خاموش

این تست خونی میزان بتاآمیلوئید را اندازه گیری میکند. بتاآمیلوئید پروتئینی است که در مغز بیماران آلزایمری یافت می شود. در حال حاضر این تست تشخیص آلزایمر به وسیله PET scan  که آزمایشی گران قیمت است، انجام می شود.

اما این تست هنوز یک تست تشخیصی کاملا توسعه یافته نیست. نرخ موفقیت این تست جدید در یک مطالعه ای که شامل ۱۵۸ فرد بالغ بالای ۵۰ سال بود، ۸۰ درصد گزارش شد. بااین وجود، این تست می تواند در آینده به متخصصان پرشکی در غربالگری آلزایمر کمک کند. هرچقدر پزشکان بتوانند زودتر این بیماری خاموش را تشخیص دهند، بهتر است.

فاطمه عالی نژاد


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *