انتشار این مقاله


PICC می تواند باعث ایجاد لخته خون در کودکان شود

دکتر Julie Jaffray از بیمارستان کودکان لس آنجلس: کاتتر های مرکزی وارد شده از اطراف  (PICC) در کودکان در مقایسه با تونل های خطی باعث ایجاد لخته های خونی در کودکان می شود. در یک گروه شاهد آینده نگر، نزدیک ۶% از  افراد که کاتتر PICC در آن ها استفاده شده بود، در عرض ۶ ماه به یک […]

دکتر Julie Jaffray از بیمارستان کودکان لس آنجلس:

کاتتر های مرکزی وارد شده از اطراف  (PICC) در کودکان در مقایسه با تونل های خطی باعث ایجاد لخته های خونی در کودکان می شود. در یک گروه شاهد آینده نگر، نزدیک ۶% از  افراد که کاتتر PICC در آن ها استفاده شده بود، در عرض ۶ ماه به یک گرفتگی وریدی (VTE)  دچار شدند. ولی این مورد در هر ۴ کودک از ۵ کودک  ( ۶ ماهه تا ۱۸ ساله) رخ داد.

یافته ها در جهت توجیح علت ایجاد VTE در کودکان است. اگر چه انواع سرطان ها و بیماری قلبی مادرزادی هم می تواند VTE ایجاد کند، اما در سال های اخیر استفاده از کاتتر ها باعث این امر می شود. مطالعات در این زمینه در چهار بیمارستان پیشرفته کودکان در حال انجام است؛ اما برای ایجاد تغییر در نتایج این مطالعات هنوز خیلی زود است! در این فرصت پیش آمده پزشکان می توانند جایگزین بی خطر تری برای PICC پیدا کنند. PICC ها برای کودکان جذاب تر از تونل های خطی می باشد، زیرا می تواند کنار تخت انجام شود. در حالی که جاگذاری تونل های خطی به جراحی نیاز دارند.

دکتر Mikkael Sekeres از کلینیک سرطان در این باره اظهار دارد:

موضوعی که در این مطالعات مورد بررسی قرار نمی گیرد این است که هیچ ارزیابی از خطرات لخته خونی نمی شود. اولین سوالی که من در این پژوهش مطرح می کنم این است که ” لخته های خونی چقدر می توانند خطرناک باشند؟” با پیش رفتن مطالعات، امید وارم مطالعه ای هم در زمینه لخته های خونی صورت گیرد.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت که افزایش ۷۰ درصدی VTE در کودکان را نشان داد، ولی دلیل آن نا معلوم بود. دکتر Jaffray به همراه همکارانش در بیمارستان کودکان فیلادلفیا پژوهش جدیدی را با استفاده از کاتتر های مرکزی جدید آغاز کردند. در طول این پژوهش ۱۲۳۳ کاتتر در افراد جایگذاری شدند که ۱۰۹۶ تای آنها در بدن کودکان بود. تعداد ۴۰۶ کاتتر از نوع تونل خطی و ۸۲۷ تای آنها PICCs بودند. بعد از شش ماه، رخداد VTE حدود ۵.۷% گزارش شد. ولی ۸۵ % از VTE های ایجاد شده مربوط به PICC بود. از سوی دیگر، عفونت های گردش خون (CLABSI)  ارتباط نزدیکی با تونل های خطی، به خصوص در کودکان دارد.

نتایج بدست آمده از این آنالیز تعجب آور است! باید به دنبال پژوهش های بیشتری باشیم. یکی از احتمالات این است که به دلیل جاذاری طولانی مدت تونل خطی در بدن، احتمال عفونت بیشتر می گردد. اثرات VTE در بیماران سرطانی ( خصوصا سرطان خون)، بیماری قلبی مادرزادی و استفاده از کاتتر هایی با چند مجرا باید بررسی شود.

ماریا معمارزاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *