انتشار این مقاله


هفت روش برای افزایش زیبایی با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از سبزیجاتی است که در هرآشپزخانه ای یافت می شود. گوجه فرنگی به بهبود بینایی، افزایش سلامت معده، کاهش فشار خون و جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک میکند و همچنین دارای خواص ضد سرطانی است. گوجه فرنگی میزان زیادی لیکوپن دارد. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که مزایای شگفت […]

گوجه فرنگی یکی از سبزیجاتی است که در هرآشپزخانه ای یافت می شود. گوجه فرنگی به بهبود بینایی، افزایش سلامت معده، کاهش فشار خون و جلوگیری از عفونت های دستگاه ادراری کمک میکند و همچنین دارای خواص ضد سرطانی است.

گوجه فرنگی میزان زیادی لیکوپن دارد. لیکوپن یک آنتی اکسیدان قوی است که مزایای شگفت انگیزی برای پوست دارد. لیکوپن از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت میکند و بدین طریق باعث تاخیر در پیری پوست شده، از سرطان پوست هم جلوگیری میکند. همچنین گوجه فرنگی حاوی ویتامین های C و A و دارای خواص خنک کننده است. در ادامه هفت روش ساده و کم هزینه برای بهره مندی از گوجه فرنگیبرای افزایش زیبایی و بهبود پوست صورت اشاره خواهیم کرد.

۱. درمان آکنه

گوجه فرنگی حاوی اسید سالیسیلیک است که در درمان اکنه بسیار موثر است. این ماده به خشک شدن اکنه کمک میکند. همچنین طبیعت قابض گوجه فرنگی به جذب روغن بیش از حد پوست کمک میکند که باعث کاهش آکنه میشود. همچنین دارای خواص طبیعی برای روشن کردن پوست است.

یک گوجه رسیده را له کنید و آن را به مدت ۲۰ الی۳۰ دقیقه روی پوست خود بگذارید.سپس با آب ولرم بشویید. این کار را ۲ یا ۳ بار در روز تکرار کنید.

در روشی دیگر، مقدار مساوی از آب گوجه و آب خیار را با هم مخلوط کنید. یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کرده روی صورت خود بمالید. پس از خشک شدن صورت خود را با آب ولرم بشویید. ۲ بار در روز این عمل را تکرار کنید. این روش برای رفع جای جوش بسیار موثر است.

۲. کوچک کردن منافذ بزرگ روی پوست صورت

منافذ بزرگ روی پوست احتمال به وجود آمدن لکه و آکنه را افزایش می‌دهد. اگر پوست صورت شما منافذ بزرگی دارد، گوجه‌فرنگی می‌تواند این منافذ را کوچک کند.
یک قاشق غذاخوری آب گوجه‌فرنگی را در یک کاسه بریزید.
چند قطره آب لیمو ترش تازه به آن اضافه کنید.
صورت خود را بشویید. سپس یک تکه پنبه را به این محلول آغشته کرده و بر روی منافذ پوست بمالید.
اجازه دهید که این محلول به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست باقی بماند.
صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.
این روش را ۲ بار در هفته انجام دهید.

۳. کنترل چربی پوست

اگر پوستی چرب دارید، با گوجه‌فرنگی می‌توانید این چربی اضافه را کنترل کنید.
یک گوجه‌فرنگی را از وسط نصف کنید. آن‌ها را بر روی صورت خود بمالید و اجازه دهید که آب گوجه‌فرنگی به مدت حداقل ۱۵ دقیقه بر روی پوست شما بماند. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.
در روش دیگر، آب ۲ گوجه‌فرنگی را گرفته و ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری آب خیار به آن اضافه کنید. این محلول را به صورت دورانی بر روی صورت خود بمالید و پس از ۱۰ دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. این کار را هر شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

۴. از بین بردن لکه‌های پوستی

لکه‌های پوستی می‌توانند در هر جای بدن ظاهر شوند. شما می‌توانید با استفاده از گوجه‌فرنگی لکه‌های تیره پوست خود را کم‌رنگ کنید و از بین ببرید.
دو قاشق چای‌خوری تفاله گوجه‌فرنگی را با ۱ قاشق غذاخوری ماست و ۱ قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر مخلوط کنید.
مخلوط را به آرامی بر روی منطقه مورد نظر پوست خود بگذارید و به مدت ۲۰ دقیقه منتظر بمانید.
پوست خود را با آب سرد بشویید.
۱ یا ۲ بار در هفته این کار را تکرار کنید.

۵. حذف سلول‌های مرده پوست

سلول‌های مرده‌ای که در سطح پوست جمع می‌شوند، درخشش پوست را کاهش می‌دهند. گوجه‌فرنگی به راحتی می‌تواند سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد و به شما پوستی روشن و درخشان بدهد.
یک گوجه‌فرنگی را از وسط نصف کنید. بر روی یکی از نصفه‌ها پودر شکر بریزید و به صورت دورانی بر روی پوست خود بمالید.
روش دیگر، مخلوط کردن ۱ قاشق غذاخوری آب گوجه‌فرنگی با ۲ قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق غذاخوری خاک رس است. این مخلوط را بر روی صورت خود بمالید. به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را بشویید.

۶. کاهش سرعت پیری پوست

آنتی اکسیدان گوجه‌فرنگی آسیب‌های پوستی ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و به جوان و شاداب ماندن پوست کمک می‌کند.
یک گوجه‌فرنگی و یک آووکادوی رسیده را در مخلوط کن بریزید و آن‌ها را هم بزنید تا یک مخلوط خمیر شکلی به دست آید.
این مخلوط خمیری را بر روی پوست خود بمالید.
بیست الی سی دقیقه صبر کنید.
صورت خود را با آب ولرم بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید.
شما می‌توانید از این ماسک ضد پیری یک بار در هفته استفاده کنید.

۷. بهبود سلامت مو

ویتامین‌های موجود در گوجه‌فرنگی می‌توانند به تقویت و رشد مو کمک کنند.
دو گوجه‌فرنگی را با ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون و ۲ قاشق چای‌خوری ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید و بر روی پوست سر خود بمالید. سپس یک کلاه حمام را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی سر خود بگذارید و بعد سر خود را بشویید. ۱ بار در هفته این کار را انجام دهید.
همچنین می‌توانید ۱ گوجه‌فرنگی را با ۲ قاشق غذاخوری روغن کرچک مخلوط کنید و روی سر خود بمالید و پس از ۳۰ الی ۴۰ دقیقه سر خود را با شامپوی ملایم بشویید. ۱ بار در هفته این کار را انجام دهید.

ثمین علی حسینی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید