انتشار این مقاله


بازگرداندن وازکتومی یا وازوازستومی چیست و چه خطراتی دارد؟

بررسی اجمالی بازگرداندن وازکتومی یک جراحی است برای خنثی سازی مسئله ی وازکتومی است. هر لوله (vas deferens) را که اسپرم را از بیضه به نطفه منتقل می کند دوباره متصل می کند. پس از تغییر موفقیت آمیز وازکتومی اسپرم دوباره در مایع منی وجود دارد و شما ممکن است بتوانید شریک زندگی خود را […]

بررسی اجمالی

بازگرداندن وازکتومی یک جراحی است برای خنثی سازی مسئله ی وازکتومی است. هر لوله (vas deferens) را که اسپرم را از بیضه به نطفه منتقل می کند دوباره متصل می کند. پس از تغییر موفقیت آمیز وازکتومی اسپرم دوباره در مایع منی وجود دارد و شما ممکن است بتوانید شریک زندگی خود را باردار کنید.

میزان باردار شدن پس از تغییر وازکتومی بسته به نوع عمل از حدود ۳۰ درصد تا بیش از ۹۰ درصد خواهد بود. فاکتور های زیادی در موفقیت آمیز بودن تغییر جهت دستیابی به باردار تاثیر می گذارد. از جمله گذشت زمان از وازکتومی و سن همسر و تجربه جراح و آموزش و این که آیا قبل از وازکتومی مشکلات باروری داشته اید یا خیر.

کلینیک مایو در راچستر عدد۱ را برای اورولوژی در رتبه بندی بهترین اخبار بیمارستان ها و اخبار ایالات متحده قرار داده است. کلینیک مایو در فونیکس اسکاتسدیل در آریزونا و کلینیک مایو در جکسونویل واقع در فلوریدا توسط news news & world report  در میان بهترین بیمارستان های کشور آمریکا برای اوولوژی قرار دارند.

کلینیک مایو همچنین در میان بهترینبیمارستان های کودکان برای اورولوژی قرار دارد.

چرا این کار تمام شده است؟

مردان به دلایلی از جمله از دست دادن کودک و تغییر احساسات قلبی یا ازدواج مجدد تصمیم به معکوس کردن وازکتومی می گیرند. تعداد کمی از مردان برای معالجه درد بیضه که ممکن است به وازکتومی مرتبط باشد دست به معکوس کردن وازکتومی می زنند.

خطرات

تقریبا همه وازکتومی ها قابل بازگشت هستند. با این حال این موفقیت در باردار شدن  تضمین نمی کند. وازکتومی حتی اگر چندین سال از آن گذشته باشد نیز می توان اقدام به برگشتش کرد. اما هرچه طولانی تر باشد احتمال کارکرد وارونگی کمتر است.

وازکتومی به ندرت منجر به عوارض جدی می شود. خطرات عبارتند از:

 • خونریزی داخل کیسه بیضه: این موضوع می تواند منجر به مجموعه ای از خون (هماتوما) شود که باعث تورم دردناکی می شود. با دنبال کردن دستورالعمل های پزشک برای استراحت و استفاده از کیسه های یخ می توانید خطر هماتوم را کاهش دهید. اگر لازم است از آسپرین یا انواع دیگر داروهای رقیق کننده خون قبل و بعد از جراحی خودداری کنید و نظر پزشک خود را بپرسید.
 • عفونت در محل جراحی: اگرچه بسیار غیر معمول است اما عفونت در هر عمل جراحی خطرناک است و مکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشد.

توجه: درد مداوم پس از برگشت وازکتومی غیر معمول است.

چگونه آماده می شوید

هنگام بررسی بازگردان وازکتومی چند نکته وجود دارد که باید بر روی آن ها فکر کنیم:

 • بازگردان وازکتومی ممکن است گران باشد و ممکن است بیمه شما آن را پوشش ندهد. پیش از موعد در مورد هزینه ها اطلاعات کسب کنید.
 • بازگردان وازکتومی معمولا زمانی موفقیت آمیز است که توسط جراحی که آموزش دیده و از تکنیک های جراحی میکروسکوپی استفاده کند از جمله روش هایی که از میکروسکوپ جراحی استفاده می کنند انجام شود.
 • این روش زمانی موفقیت آمیز است که توسط جراحی انجام شود که به طور منظم عمل را انجام می دهد و بار ها این عمل را انجام داده است.
 • این روش گاهی اوقات به یک نوع ترمیمی تر و پیچیده تر که به عنوان وازوپیدیدیموستومی شناخته می شود نیاز دارد. اطمینان حاصل کنید که جراح شما در صورت لزوم قادر به انجام این روش است.

هنگام انتخاب پزشک از پرسیدن سوالاتی در مورد اینکه دکتر چند عمل وازکتومی انجام داده است و نوع تکنیک های به کار رفته و چند بار معکوس وازکتومی منجر به حاملگی شده است نترسید. همچنین در مورد خطرات و عوارض احتمالی روش ها سوال کنید.

غذا ها و داروها

اطمینان حاصل کنید که قبل از جراحی چه قدم هایی را باید بردارید. احتمالا پزشک از شما می خواهد که مصرف برخی از داروها از جمله داروهای رقیق کننده خون و تسکین دهنده های درد مانند آسپرین یا ایبوپروفن و ادویل و مورتین آی بی و دیگر دارو ها را متوقف کنید. زیرا آنها می توانند خطر خون ریزی شما را افزایش دهند.

لباس و وسایل شخصی

لباس زیر محکم مانند شلوار های ورزشی برای پوشیدن بعد از جراحی واجب است. این موضوع از کیسه های بیضه شما محافظت می کند و باند ها را در جای خود نگه می دارد.

سایر اقدامات احتیاطی

تدارک این که شخصی بعد از جراحی شما را به خانه برساند بچینید. جراحی معمولا حدود دو تا چهار ساعت یا بیشتر طول می کشد. اگر این روش با بیهوشی عمومی انجام شود ممکن است به زمان اضافی برای بهبودی نیاز داشته باشید. از پزشک خود بپرسید چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید بعد ازعمل به خانه بروید.

آنچه شما می توانید انتظار داشته باشید

قبل از عمل جراحی بازگردان وازکتومی پزشک احتمالا می خواهد:

 • یک تاریخچه ی پزشکی از خود بگیرید و یک معاینه بدنی انجام دهید. پزشک شما همچنین می خواهد اطمینان حاصل کند که شما مشکلات سلامتی ندارید. زیرا این موضوع می تواند جراحی را پیچیده کند.
 • بررسی کنید که ایا می توانید اسپرم سالم تولید کنید یا خیر. برای اکثر مردان داشتن فرزندی از قبل اثبات کافی ای است. در موارد نادر اگر پزشک مطمئن نیست که شما اسپرم سالم تولید می کنید یا خیر ممکن است نیاز به آزمایش اضافی داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که شریک زندگی شما توانایی فرزندآوری را دارد. پزشک شما می خواهد ببیند که آیا همسرتان هیچ مشکلی در باروری ندارد. به خصوص اگر همسر شما هرگز بچه دار نشده باشد یا سن او از ۴۰ سال بالا تر باشد. این موضوع ممکن است به معاینه دکتر زنان و آزمایشات دیگر نیاز داشته باشد.

پزشکان معمولا وازکتومی را در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می دهند. این روش به طور کلی به صورت سرپایی و بدون یک شب اقامت انجام می گیرد. برخی از جراحان قادر به انجام جراحی دز کلینیک هستند اما در صورت لزوم می توانید مطمئن شوید که جراح قادر به ترمیم پیچیده تر( وازوپیدیدیموستومی)  در کلینیک است.

پزشک ممکن است از بیهوشی عمومی برای بیهوش کردن شما در حین جراحی استفاده کند. یا ممکن است جراح شما داروی بیهوشی به شما بدهد که مانع احساس درد می شود اما شما را به خواب نمی برد(مانند بیهوشی موضعی).

بازگردان وازکتومی دشوار تر از وازکتومی عادی است. و معمولا با استفاده از جراحی میکروسکوپی انجام می شود که در آن یک جراح از میکروسکوپ جراحی قدرتمندی برای بزرگنمایی وازدفرنس تا اندازه ۴۰ برابر استفاده می کند. این نوع جراحی نیاز به مهارت و تخصص خاصی دارد.

پزشکانی که این عمل جراحی را انجام می دهند معمولا وازدفرنس ها را به یکی از دو روش زیر وصل می کنند:

وازوازستومی(vas-o-vay-ZOS-tuh-me)

با استفاده از این روش جراح انتهای جدا شده هر لوله حامل اسپرم را به هم میدوزد.

وازوپیدیدیموستومی(vas-o-ep-ih-did-ih-MOS-tuh-me)

در این روش جراح عروقی را مستیقما به اندام کوچک پشت هر بیضه نگهدارنده ی اسپرم (اپیدیدیم) متصل می کند. وازوپیدیدیموستومی پیچیده تر از وازوازوستومی است و به طور کلی در صوتی انتخاب می شود که وازوازوستومی انجام نشود یا احتمالا موثر نباشد.

تصمیم برای انجام وازوازستومی در مقابل وازوپیدیدیموستومی بستگی به این دارد که ایا اسپرم هنگام بررسی مایعات از وازو دفرنس در زمان جراحی تجزیه و تحلیل می شود.

احتمالا پیش از موعد نمی دانید که به چه روشی نیاز است. در بیشتر موارد جراح در حین عمل تصمیم می گیرد که کدام روش بهترین کار را خواهد کرد. گاهی اوقات ترکیبی از دو روش جراحی مورد نیاز است. وازوازستومی در یک طرف و وازوپیدیدیموستومی در طرف دیگر.

هرچه بیشتر از زمان وازکتومی شما بگذرد احتمال نیاز به وازوپیدیدیموستومی در یک یا هر دو طرف بیشتر است.

در طول انجام روش

در حین انجام جراحی پزشک شما یک برش کوچک روی کیسه بیضه شما ایجاد می کند. با این کار لوله حامل اسپرم(vas deferens) در معرض دید قرار گرفته و از بافت های اطراف آزاد می شود.

در مرحله بعدی دکتر مجرای وازن را برش داده و مایع داخل آن را معاینه می کند. هنگامی که اسپرم در مایع وجود دارد می توان انتهای حفره های مایع را برای برقراری مجدد مسیر عبور اسپرم متصل کرد.

اگر مایع فاقد اسپرم باشد ممکن است بافت اسکار مانع جریان اسپرم شود. در این حالت پزشک ممکن است انجام وازوپیدیدیموستومی را انتخاب کند. برای بازگرداندن وازکتومی از جراحی با کمک ربات استفاده شده است. اما معمولا فقط در موارد خاص مورد نیاز است.

بعد از عمل

بلافاصله پس از جراحی پزشک شما برش ها با باند می پوشاند. لباس های زیر تنگ مانند لگ های ورزشی را باید بپوشید و برای کاهش تورم به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت روی محل جراحی شده یخ بگذارید.

ممکن است چندین روز درد داشته باشید. اگر پزشک شما بعد از جراحی شما بانداژهایی را برروی برش ها قرار داده است سوال کنید که چه زمانی بهتر است که آنها را جدا کنید. هر بخیه باید در عرض ۷ تا ۱۰ روز حل شود.

بعد از بازگشت به خانه این کا را راحت انجام دهید و سعی کنید فعالیت هایی که را ممکن است باعث حرکت بیضه ها شوند محدود کنید. با از بین رفتن ماده بیهوشی ممکن است کمی درد و تورم داشته باشید. برای اکثر مردان درد شدید نیست و پس از چند روز تا یک هفته بهبود می یابد.

پزشک شما همچنین ممکن است دستورالعل های زیر را به شما اراِئه دهد:

 • به مدت چند هفته و در همه ی زمان ها به جز هنگام دوش گرفتن از یک لگ ورزشی استفاده کنید. پس از آن هنگام ورزش باید باز هم پوشیدن آن را ادامه دهید.
 • در دو روز اول پس از جراحی از مواردی که ممکن است محل جراحی را خیس کند مانند استحمام یا شنا خودداری کنید..
 • حداقل شش تا هشت هفته پس از جراحی فعالیت هایی را که ممکن است باعث کشیده شدن بیضه یا کیسه های بیضه ها شود مانند آهسته دویدن و فعالیت های ورزشی یا دوچرخه سواری یا وزنه برداری سنگین محدود کنید.
 • اگر شغلی دارید که پشت میز مینشینید احتمالا می توانید چند روز پس از جراحی به کار خود برگردید. اگر کار بدنی انجام می دهید یا شغلی دارید که به پیاده روی یا رانندگی زیاد احتیاج دارد با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی بازگشت به کار ایمن است صحبت کنید.
 • مقاربت جنسی یا انزال نداشته باشید تا زمانی که پزشک شما بگوید این کار مجاز است. بیشتر مردان به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی باید از انزال خوددارری کنند.

اسپرم منجمد

اگرچه معمولا مورد نیاز نیست و توصیه نی شود اما در صورت عدم کارکرد وازکتومی ممکن است اسپرم را منجمد کنید. اگر شما قادر نیستید از طریق مقاربت جنسی فرزندی را داشته باشید هنوز هم می توانید از طریق فناوری کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی صاحب فرزند شوید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا اسپرم انجماد در زمان برگشت وازکتومی برای شما مناسب است یا خیر به “هزینه ها و بیمه” در بخش مراقبت از وازکتومی دز صفحه کلینیک مایو مراجعه کنید.

نتایج

مدتی بعد از جراحی پزشک مایع منی شما را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند ایا این عمل موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

ممکن است پزشک بخواهد مایع منی شما را به صورت دوره ای بررسی کند. تا زمانی که همسرتان را باردار نکنید بررسی اسپرم برای یافتن اسپرم تنها راه تشخیص موفقیت آمیز بودن عمل وازکتومی است.

هنگامی که بازگزداندن وازکتوی موفقیت آمیز باشد ممکن است طی چند هفته اسپرم در منی ظاهر شود. اما ممکن است گاهی یک سال یا بیشتر طول بکشد. احتمال دستیابی به بارداری به عوامل مختلفی از جمله تعداد و کیفیت اسپرم موجود و سن همسر بستگی دارد.

تینا جاویدان


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *