انتشار این مقاله


احتمالا شما خوشمزه اید!

احتمالا شما خوشمزه اید ! به همین دلیل حشرات شما را نیش میزنند ! غالبا در فصل تابستان با دو گروه از افراد روبرو هستیم گروهی که مرتبا حشرات انها را نیش میزنند و عده ای که  اصلا مورد توجه حشرات نیستند! اما دلیل این پدیده چیست که عده ای در معرض نیش حشرات هستند […]

احتمالا شما خوشمزه اید ! به همین دلیل حشرات شما را نیش میزنند !

غالبا در فصل تابستان با دو گروه از افراد روبرو هستیم گروهی که مرتبا حشرات انها را نیش میزنند و عده ای که  اصلا مورد توجه حشرات نیستند!

اما دلیل این پدیده چیست که عده ای در معرض نیش حشرات هستند و عده ای از افراد در امان اند ؟

به دلایل ژنتیکی شما خوشمزه اید !!!

محققان بیان کردند که حشرات اغلب  ، عده ای از افراد مانند زنان باردار و یا افراد چاق را نسبت به سایرین ترجیح میدهند . تحقیقات قبلی محققان نشان داده است که بوی بدن نیز عامل بسیار مهمی در جذب حشرات میباشد اما دانشمندان به دنبال دلایل ژنتیکی هستند تا بفهمند چرا برخی افراد از نظر حشرات خوشمزه تر به نظر میرسند .

دانشمندان خون ۱۸ دوقلوی همسان و  ۱۸ دوقلوی غیر همسان که داوطلب انجام این ازمایش بودند را مورد بررسی قرار دادند که در هرگروه حشرات را درون لوله های  Y  شکل قرار دادند که باعث میشد حشره مجبور شود به سمت بوی خونی که از ان خوشش می اید حرکت کند .

چنان که مشخص شد دوقلوهای همسان به یک میزان برای حشرات قابل توجه بودند اما دردوقلوهای غیر همسان این چنین نبود !

در واقع نحوه ی رفتار انها کاملا وراثتی بود و طبق تخمین های انجام گرفته در حدود ۸۳ درصد از این تفاوت رفتاری مربوط به ژن هاست .

تحقیقات اخیر به بررسی تفاوت میان دوقلوهای هم سان وغیرهمسان پرداخته است تا علتی برای این پدیده بیابند به خصوص در زمینه ی تولید و انتشار مواد شیمیایی دفعی  یا مواد جذب کننده شیمیایی که منجر به جلب توجه حشرات میشوند . دانشمندان همچنان به دنبال راهی برای کشف کنترل ژنتیکی این مکانیسم هستند . این بررسی ها میتواند روزی کمک بسیار بزرگی در زمینه ی رهایی از ازار و اذیت حشرات و نیش  زهرالود انها و بیماری هایی که توسط حشرات منتقل میشوند مثل مالاریا  ، تب دانگو و … به بشر داشته باشد.

عرفان گلشن


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *