انتشار این مقاله


ریش و سبیل؛ راز جذابیت آقایان!

آیا تیغ اصلاح یکی از مهم‌ترین وسایل بهداشت شخصی شماست؟ بهتر است دست نگه‌دارید. شما بدون آن جذاب‌ترید!    بنابر یافته‌های محققان؛ هر‌چند ته‌ریش ممکن است یکی از اولویت‌های زنان در روابط کوتاه‌مدت باشد، ریش کامل تضمینی برای روابط دراز‌مدت است. “چه چیزی باعث جذاب‌تر شدن مردان از دید زنان می‌شود؟” این سؤالی است که […]

آیا تیغ اصلاح یکی از مهم‌ترین وسایل بهداشت شخصی شماست؟ بهتر است دست نگه‌دارید. شما بدون آن جذاب‌ترید!

   بنابر یافته‌های محققان؛ هر‌چند ته‌ریش ممکن است یکی از اولویت‌های زنان در روابط کوتاه‌مدت باشد، ریش کامل تضمینی برای روابط دراز‌مدت است. “چه چیزی باعث جذاب‌تر شدن مردان از دید زنان می‌شود؟” این سؤالی است که برای دهه‌ها محققان را به چندین گروه با نظرات متفاوت تقسیم کرده است.

شاید بهتر باشد برای جذاب شدن با مقولۀ صورت از ته تراشیده شده خداحافظی کنید.
شاید بهتر باشد برای جذاب شدن با مقولۀ صورت از ته تراشیده شده خداحافظی کنید.

   بارنبی دیکسن (Barnaby Dixson) و تیم تحقیقاتی وی از مدرسۀ روان‌شناسی دانشگاه کوئینزلند (Queensland) استرالیا، اخیراً در ژورنال Evolutionary Biology مقاله‌ای را منتشر کرده‌اند که حامل پاسخی اساسی برای سوال مطرح شده است.
بر اساس مطالعات دیکسن و همکارانش، در روابط کوتاه‌مدت ویژگی‌های مردانۀ چهره مانند: چانۀ عریض‌تر و خط ابروی بارزتر، موجب جذاب‌تر به نظر رسیدن مردان می‌شود. نتایج مطالعات دیگر نیز نشان می‌دهد که راز جذابیت مردان در روابط طولانی مدت، ویژگی‌های مردانۀ کم‌تر در چهره است که موجب می‌شود مهربان‌تر به نظر آیند، درست برعکس رواط کوتاه‌مدت. خوب پس با این شرایط، ریش و سبیل چگونه وارد کار می‌شود؟

   با این که ریش از ویژگی‌های بارز مردانه است، به نظر می‌رسد که نقشی متفاوت‌تر از سایر ویژگی‌های مردانه در روابط طولانی‌مدت دارد. نتایج بعضی از مطالعات دیگر حاکی از آن است که زنان “ریش” را برای روابط طولانی ترجیح می‌دهند. ولی چرا یک ویژگی جنسی می‌تواند تأثیرات این چنین ضدونقیض داشته باشد؟ این سوالی است که در این مقاله سعی شده است پاسخی برایش ارائه شود.

   با ریش یا بی‌ریش؛ مسئله این است!

   در این مطالعه، دیکسن و همکارانش تأثیرات موی صورت مردان بر روابط کوتاه و طولانی‌مدت را مورد بررسی قرار دادند. محققان از ۳۶ مرد در چهار وضعیت مختلف موی صورت: اصلاح کامل، ته‌ریش ملایم (۵ روز پس از اصلاح)، ته‌ریش ضخیم (۱۰ روز پس از اصلاح) و ریش کامل (حداقل ۴ هفته پس از اصلاح)، عکس‌برداری نمودند. علاوه بر این، تصاویر ۱۶ مرد دیگر با وضعیت موی صورت متفاوت، به گونه‌ای ویرایش شدند که مردانه‌تر و یا زنانه‌تر به نظر برسند. محققان سپس از ۸۲۵۰ داوطلب زن خواستند که با بررسی عکس‌های معمولی و ویرایش‌شده، به این تصاویر نمرۀ جذابیت داده و هم‌چنین بیان کنند که هر تصویر تا چه اندازه می‌تواند در روابط کوتاه و درازمدت، جذاب باشد.

اندرو لینکلن (Andrew Lincoln) بازیگر نقش اصلی مجموعۀ تلویزیونی The Walking Dead، در سه مرحلۀ مختلف از موی صورت. نظر شما چیست؟
اندرو لینکلن (Andrew Lincoln) بازیگر نقش اصلی مجموعۀ تلویزیونی The Walking Dead، در سه مرحلۀ مختلف از موی صورت. نظر شما چیست؟

   قانون “جذابیت کوتاه‌مدت” که در مطالعه لحاظ شده بود از داوطلبان می‌خواست تا با در نظر گرفتن یک رابطۀ کوتاه‌مدت به هر یک از تصاویر نمره جذابیت بدهند. قانون “جذابیت درازمدت” نیز عکس قانون قبلی بوده و از داوطلبان می‌خواست با در‌نظر‌گیری رابطۀ طولانی‌مدتی مثل ازدواج در رابطه با جذابیت تصاویر قضاوت کنند.

   ریش؛ حجابی بر ویژگی‌های نامطلوب!

   در بخش تصاویر “اصلاح کامل” آن دسته از تصاویری که دست‌کاری شده بودند (تا ویژگی‌های زنانه به چهره مردان بیفزایند) کم‌ترین نمرۀ جذابیت را دریافت کردند. عکس این مسئله برای تصاویر دست‌نخورده صادق بود.

   محققان با بررسی تأثیر موی صورت بر قضاوت زنان در رابطه با جذابیت فرد، به این نتیجه رسیدند که ته‌ریش (ملایم یا ضخیم) در نگاه زنان در مقایسه با صورت بی‌مو و ریش پرپشت جذاب‌تر بود. با این حال وقتی که فاکتور مدت‌زمان رابطه نیز در نمره‌دهی لحاظ شد، نتایج به نفع “ریش پرپشت” تغییر جهت داد و این دسته از مردان در روابط طولانی‌مدت جذاب‌تر شناخته شدند. با این حال ته‌ریش کماکان جذابیتش را از دست نداد و بر سکوی روابط کوتاه‌مدت ایستاد.

   از سوی دیگر، اضافه شدن ریش به تصاویر دست‌کاری شده در قضاوت زنان مؤثر واقع شد و از نظر ایشان ریش ویژگی‌های نامطلوب چهرۀ این مردان را پوشش می‌داد.

میلاد شیرولیلو


نمایش دیدگاه ها (3)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *