انتشار این مقاله


مطالعات نشان می‌دهد: مردان با تعداد اسپرم کمتر، ریسک بالایی برای ابتلا به بیماری دارند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد به احتمال زیاد، مردان با تعداد کم اسپرم، در معرض تعدادی مسائل بهداشتی هستند که آن‌ها را در خطر بالای ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد به احتمال زیاد، مردان با تعداد کم اسپرم، در معرض تعدادی مسائل بهداشتی هستند که آن‌ها را در خطر بالای ابتلا به بیماری قرار می‌دهد.
مطالعه‌ای از ۵۱۷۷ مرد، نشان داد افراد با تعداد کم اسپرم، ۲۰٪ بیشتر احتمال دارد که چربی بدن و فشار خون و کلسترول بد بالایی و داشته‌باشند.همچنین به احتمال زیاد آن‌ها سطح تستوسترون کمی دارند.
نویسندگان این تحقیق اظهار داشتند که این نشان می‌دهد که مردان با تعداد اسپرم کم نیز باید برای سایر مشکلات بهداشتی آزمایش شوند.


مقاله مرتبط: آیا واقعا روبواسپرم می‌تواند برای مبارزه با سرطان سرویکس مورد استفاده قرار گیرد؟


عوامل خطر

تعداد کم اسپرم و مشکلات کیفیت اسپرم، از عواملی هستند که در حدود یک در سه زوجی که در حال تلاش برای باردار شدن هستند، وجود دارد. اما در این مطالعه جدید، دانشمندان مردان را در زوج‌های نابارور در ایتالیا را بررسی کردند تا ببینند که آیا کیفیت منی نیز نشان‌دهنده سلامت عمومی مردان است.

آن‌ها دریافتند که بیشتر مردهای با اسپرم کم، بودند سندرم متابولیک دارند (گروهی از عوامل خطر شامل شاخص توده بدنی (BMI) بالا و فشار خون بالا.) این باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی می‌شود. این مردان نیز ۱۲ برابر بیشتر احتمال دارد که تستوسترون کمی داشته‌باشند که باعث کاهش توده عضلانی و تراکم استخوان می‌شود و می تواند زمینه‌ای برای پوکی استخوان باشد؛ بیماری‌ای که استخوان‌ها را تضعیف می کند و احتمال شکستگی را افزایش می‌دهند.
دکتر Alberto Ferlin، استاد غدد درون ریز دانشگاه برشچی، که این مطالعه را سرپرستی کرد، گفت:

مردان نابارور در معرض مشکلات بهداشتی مهم یا عوامل خطری هستند که می‌تواند کیفیت زندگی و طول زندگی را کاهش دهند. ارزیابی باروری به مردان فرصت منحصر به فردی برای ارزیابی سلامت و پیشگیری از بیماری می‌دهد.

اسپرم
محققان می‌گویند کیفیت اسپرم نشانگر سلامت مردان است

با این حال، نویسندگان این تحقیق تأکید کردند که تحقیقاتشان اثبات نکرد که تعداد کم اسپرم باعث مشکلات متابولیک می‌شود، بلکه این دو مرتبط هستند.

آن‌ها گفتند که سطح پایین تستوسترون به طور خاص با این مسائل مربوط به سلامت مرتبط است.

دکتر Ferlin گفت: تحقیقات نشان داد، ارائه‌ی بررسی‌ها و مراقبت‌های بهداشتی مناسب برای مردانی که تحت درمان ناباروری قرار می‌گیرند، مهم است.
مردانِ زوج‌هایی که مشکلات بارداری دارند، باید به درستی تشخیص داده‌شوند و توسط متخصصان باروری و پزشکان عمومی پیگیری شوند زیرا ممکن است احتمال بالایی برای ابتلا به بیماری و مرگ و میر داشته‌باشند.

هشدار

Kevin McEleny، متخصص بیماری‌های ادراری در مرکز باروری نیوکاسل، گفت که در حال حاضر مردان با مشکلات اسپرم، به ندرت برای سایر مشکلات بهداشتی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

این یک پیام به کلینیک‌های باروری است که به طور خاص، در مورد مسائل بهداشتی دیگری که در بیماران  می‌بینند فکر کنند.ممکن است این مورد فقط درباره‌ی باروری و اسپرم در مردان نباشد، اما در نظر گرفتن این نگرش نسبتا گسترده‌تر به سلامت مردان، باعث می‌شود وقتی این افراد را می‌بینند، فکر می‌کنند که چه چیز دیگری لازم است انجام شود تا تا حد امکان افراد سالم‌تر باشند.

Allan Pacey، استاد بیماری‌های مردان در دانشگاه شفیلد، گفت:

تحقیقات بیشتری لازم است تا به درستی  رابطه‌ی میان مشکلات باروری در مردان و مسائل دیگر مربوط به سلامت را درک کنیم.در حال حاضر هیچ نظریه‌ای که نشان دهد کم‌باروری مردان در آینده موجب مشکلاتی در سلامت می‌شوند، وجود ندارد و به نظر من، به احتمال زیاد هر دوی آن‌ها یک علت مشترک داشته‌باشند.با این حال، این نشان می‌دهد که چرا ما به طراحی مطالعات بهتری برای بررسی فرآیند کم‌باروری در مردان نیازمندیم. چرا که این، می‌تواند هشدار مهمی برای سایر جنبه‌های سلامت مردان باشد.

این مطالعه در ENDO 2018، صدمین نشست سالانه‌ی انجمن غدد درون‌ریز در شیکاگو ارائه خواهد شد.

نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید