انتشار این مقاله


حقایقی در مورد افسردگی ناشی از سقط جنین

رابطه‌ی بین سقط جنین و افسردگی بعد از آن، آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، نیست.

خوب است بدانید که مجلس کشور ایرلند در تاریخ بیست‌وپنج می، لایحه‌ای تصویب کرد که در آن، شرایط سقط جنین بسیار سخت‌گیرانه درنظر گرفته شود و پزشکانی که این‌کار را غیر قانونی انجام دهند، به چهارده سال حبس محکوم خواهند شد. در نتیجه‌ی این قانون، باعث شد که روزانه ۱۰ زن باردار، به سقط جنین در کشورهای همسایه نظیر انگلستان روی آورند. اغلب این زنان دچار احساساتی مثل ناامیدی و بی‌آبرویی می‌شوند و تحت کوچک‌ترین حمایتی قرار نمی‌گیرند. برخی از کمپین‌های مخالف سقط جنین، معتقدند که عذاب وجدان ناشی از جنین سقط شده برای سلامت روانی مادر مضر است. مطالعات روانشناسی چه عقیده‌ای در این مورد دارند؟


مقاله‌ی مرتبط: افسردگی پس از سقط جنین ، درک بهتر و مقابله


جنین سقط شده
بیمارستان روانی Our Lady’s، مرکز درمان و مراقبت از زنان مبتلا به بیماری‌های روانی

در صد سال اخیر، انسان‌ها درک بهتری از رفتار انسان و سلامت روانی کسب کرده اند. وقتی مردم می‌پرسند “هدف از علم روانشناسی چیست؟” دلیلی بر این است که دیگر از چنین مراکزی استفاده نکنیم. نحوه‌ی درمان و مراقبت از بیماران روانی در چندسال اخیر بهتر و موثرتر شده است. آخرین مرکز Our Lady’s در سال ۲۰۰۲ بسته شد، اگر چه پاک کردن صورت مسئله مشکلی را حل نمی‌کند.

مرکز روانشناسی ایرلند خلاصه‌ای از تحقیقاتش را پیرامون افسردگی ناشی از جنین سقط شده ارائه کرده است:

  1.  زنانی که سقط جنین را انتخاب می‌کنند، از اثرات منفی ادامه‌ی بارداری بر سلامت روانی خود، سایر فرزندان و افراد خاصی در خانواده، هراس دارند. به طور مثال، از ۳۶۲۵ زنی که از ایرلند به انگلستان آمده بودند، هفتاد درصد متاهل بودند یا شریک زندگی داشتند و پنجاه درصد از آنان صاحب حداقل یک فرزند بودند. دلیل اصلی زنان این است: « اثر منفی بارداری بر زن، نیازهای جسمی مادر و نوزاد، ایجاد حس مسئولیت نسبت به فرزند بزرگتر و پدر بیولوژیکی نوزاد.»
  2. متاسفانه، اکثریت زنان بعد از سقط جنین، احساس آسودگی می‌کنند. حس پشیمانی بعد از سقط دسته‌ای زنان، به دلیل عدم حمایت نزدیکان و ننگ جامعه می‌باشد. نزدیک ۹۵ الی ۹۹ درصد از زنان، از تصمیم سقط جنین راضی هستند، اما بقیه‌ی زنان چطور؟ ا تا ۵ درصد از این افراد اظهار می‌کنند که بخاطر عدم حمایت اجتماعی، از تصمیم خود پشیمان شده‌اند.
  3. افرادی که قبلا از مشکلات روانی و اضطراب رنج می‌بردند، بیشتر از سایرین مستعد افسردگی بعد از سقط جنین می‌باشند.
  4. تحقیقات گسترده و معتبری که در انجمن روانشناسی آمریکا دانشگاه سلطنتی پزشکی انجام گرفته است، نشان می‌دهد که سقط جنین بر سلامت روانی مادر تاثیری ندارد. نتایج این تحقیقات از متاآنالیز و بررسی چند تحقیق دیگر بدست آمده است، ازین رو از ارزش زیادی برخوردار است.
  5. زنان در مرحله‌ی قبل از زایمان، در بدترین شرایط روحی قرار دارند و احتمال مرگ در اثر فشار روحی و جسمی بالاست. در دوران قبل و بعد از زایمان، مادر در آسیب پذیرترین حالت می‌باشد و احساس اضطراب، افسردگی و حتی خودکشی در این دوره طبیعی است. طرد شدن توسط دیگران، قربانی جنسی شدن، بارداری ناخواسته و سقط ناخواسته، عواملی است که احتمال آسیب‌پذیری زنان را چندبرابر می‌کند.

مقاله‌ی مرتبط: افسردگی پس از زایمان مداوم، بر رشد کودکان تأثیرگذار است


سال‌هاست که روش‌های پزشکی متنوعی را بر روی انسان‌ها آزمایش می‌کنیم که خوشبختانه تاثیر مثبتی بر آنان گذاشته است. شاید مراکزی مثل Our Ladys به عنوان آخرین مدرک پیشرفت علم روانشناسی، هنوز هم پابرجا بودند تا نه ما و نه دیگران بخاطر کسب این اطلاعات، متکبر نشویم.

ماریا معمارزاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید