انتشار این مقاله


۱۲ باکتری تهدید کننده سلامت انسان

پزشکان سال هاست که در مورد خطر مقاومت آنتی بیوتیکی اخطار می دهند و به نظر می رسد که بسیاری از این نگرانی ها به آرامی اتفاق می افتند. در حال حاضر، سازمان بهداشت جهانی (WHO) است برای اولین بار لیستی از ۱۲ باکتری را منتشر کرده که بالاترین خطر را در بردارند. از موارد […]

پزشکان سال هاست که در مورد خطر مقاومت آنتی بیوتیکی اخطار می دهند و به نظر می رسد که بسیاری از این نگرانی ها به آرامی اتفاق می افتند. در حال حاضر، سازمان بهداشت جهانی (WHO) است برای اولین بار لیستی از ۱۲ باکتری را منتشر کرده که بالاترین خطر را در بردارند.

از موارد برجسته این لیست می توان به باکتری های گرم منفی اشاره کرد. این نوع شامل باکتری E.coli است که برخی از آن ها به آنتی بیوتیک های متعدد مقاوم شده اند. سازمان بهداشت نگران این است که اگر کاری برای این مسئله انجام داده نشود،در روش های استاندارد، مانند C-sections و افرادی با سیستم ایمنی در معرض خطر، مانند کسانی که تحت شیمی درمانی اند و سالمندان، خطر ابتلا به عفونت های غیرقابل درمان افزایش می یابد.

هدف سازمان بهداشت از طرح این مسئله به وحشت انداختن و ترساندن مردم نیست بلکه تاکید بر باکتری هایی است که بیشترین نیاز را برای بررسی شدن، دارند. باکتریهای این لیست به اندازه کافی شایع برای جلب توجه اشرکتهای بزرگ دارویی نیستند،اما باید در اولویت دولت ها و سازمان های بهداشتی باشند تا با درمان مناسب مانع از ایجاد خطر جدی برای سلامت انسان شوند.

مقاومت آنتی بیوتیکی در حال رشد است و روش های درمانی برای این سرعت رشد کافی نیستند. ۳ باکتری این لیست جزئی از باکتری های گرم منفی هستند که به داروهای متعددی مقاوم اند؛ اسینتوباکتر بومانی، سودوموناس آئروژینوزا، و انتروباکتریاسه. این ۳ به عنوان جدی ترین تهدید برای سلامت توسط  WHO در نظر گرفته شده است و باعث ایجاد عفونت و اغلب منجر به مرگ، به ویژه در بیماران آسیب پذیر می شوند. البته این رتبه دهی بر اساس فراوانی آن ها نیست.

 

آرزو فتحعلی زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *