انتشار این مقاله


نواختن هر‌یک از آلات موسیقی، باعث تفاوت مغز شما با سایرین می‌شود

برای بسیاری از افراد، موارد زیر، یکی از گزینه‌هایی همیشگی موجود در برنامه‌ریزی‌ها هستند. من یک نوازنده‌ی گیتار خواهم‌شد، من به یک گروه جاز ملحق می‌شوم و … . اگر شما می‌توانید سازی را بنوازید، بسیار‌خوب است، زیرا که دنبال علاقه‌ی خود رفته‌اید. تبدیل به یک نوازنده‌ی خوب نیاز به پشتکار و تعهد دارد. افرادی […]

برای بسیاری از افراد، موارد زیر، یکی از گزینه‌هایی همیشگی موجود در برنامه‌ریزی‌ها هستند. من یک نوازنده‌ی گیتار خواهم‌شد، من به یک گروه جاز ملحق می‌شوم و … . اگر شما می‌توانید سازی را بنوازید، بسیار‌خوب است، زیرا که دنبال علاقه‌ی خود رفته‌اید. تبدیل به یک نوازنده‌ی خوب نیاز به پشتکار و تعهد دارد. افرادی که هنوز بر سر دوراهی هستند و دنبال دلیل خوبی برای شروع اینکار می‌گردند، می‌توانند از مقاله‌ی زیر بهره استفاده کنند.

یادگرفتن یک ساز، روند رشد مغز را سرعت می‌بخشد

نورولوژیست ها در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، اخیرا تحقیقی را بر روی اثر نواختن آلات موسیقی بر رشد توانایی اجتماعی، احساسی و شناختی کودکان انجام داده‌اند.

مطالعه نشان داد که یادگیری موسیقی، روند رشد مسیر شنوایی در مغز را سرعت می بخشد و کارایی آن را بهبود می‌دهد.

عسال حبیبی، مدیر تیم تحقیقاتی در مورد یافته‌های تیمش چنین می‌گوید:

بر طبق این نتایج کودکانی که با ابزارهای موسیقی تمرین می‌کردند، در مقایسه با دو گروه شاهد دیگر، در پردازش صدا بسیار دقیق‌تر بودند.

یادگیری زیاد موسیقی، مغز را مانند ماهیچه‌ای تمرین می‌دهد. این مورد توسط محققانی در مرکز پزشکی بث دکونز اسرائیل در بوستون نیز نشان‌داده‌شده‌است. آن‌ها کشف کردند که افراد موزیسین مغز بزرگتری نسبت به افرادی که تمرینات جدی موسیقیایی نداشته‌اند، دارند.

ارتباطات خاص در مغز آن‌ها

ما ادعا نمی‌کنیم که افراد نوازنده می‌توانند ذهن دیگران را بخوانند، اما نشانه‌های مشخصی در قسمت‌هایی از مغز وجود دارد که با ایجاد موسیقی و شناخت اجتماعی ارتباط دارد. تحقیقی که سال ۲۰۱۲ در برلین انجام شد، نشان داد که گیتاریست هایی که باهم می نوازند، یک ارتباط بسیار باور نکردنی بین مغزهایشان، درطول نوازندگی یا حتی قبل از آن، احساس می‌کنند.

تحقیق دیگری بر روی “اساس نورونی خلاقیت” از طریق بررسی گیتاریست‌ها در زمانی که نوازندگیشان رشد می‌کرد، انجام شد. محققان دریافتند که در ضمن نوزاندگی قسمتی از مغز گیتاریست‌ها که در ارتباط با تفکر آگاهانه است، به طور لحظه‌ای غیرفعال می‌شود.

دیده اید که اغلب نوازندگان به سمت زندگی تنها می روند؟ یک نوازندۀ بزرگ، می تواند یک قطعه ی پیچیده را بسیار ساده تر از چیزی که هست جلوه دهد. تمرینات لازم برای رسیدن به این جایگاه آسان نیست، ولی نوازندگی اغلب نیاز به تلاش آگاهانه ی زیادی ندارد.

مغز‌های متقارن‌تر

درحالی که نواختن گیتار باعث تقویت مهارت دست چپ می‌شود (حالت برعکس برای چپ دستان)، نوازندگان پیانو باید یادبگیرند که با هردو دست کلیدها را فشار دهند و همزمان نیز ۸۸ کلید را زیر نظر داشته باشند.

یادگیری پیانو از سنین کم، تاثیر شگرفی بر رشد مغز دارد، به بیانی جذاب تر، اینکار باعث متقارن‌تر کردن مغز فرد می شود.

بر طبق یک تحقیق، علت این امر اینست که نوازندگان پیانو باید بر یک تفکر کلی فایق آیند، یعنی برتری یک دست بر دست دیگر. شیار مرکزی، ناحیه‌ای از مغز است که تعیین می کنند کدام دست اصلی باشد. برای بیشتر افراد، این ناحیه بیشتر به سمت یک طرف عمیق شده و آن سمت پایدار و اصلی می شود.

اما در مورد نوازندگان پیانو، یک تفاوت واضح با سایر افراد وجود دارد و آن هم متقارن تر بودن شیار مرکزی است.

ممکن است به نظر برسد که ما گفته ایم نواختن پیانو فقط باعث زیبایی مغز شما می شود. البته که این امر نیز پوچ و بدردنخور نیست، اما مطالعاتی در زمینه ی نواخت پیانو نشان داده است که این کار باعث می شود مغز بسیار بهتر کار کند.

این امر به ما اجازه می دهد که بگوییم همه نوازندگان سازهای کوبشی که از دو دست استفاده می‌کنند، حتی درامیست ها نیز، همین وضعیت را دارند.

برای موزیسین‌ها تنها خوب بودن در نوازندگی نمی‌آید

اگر می خواهید قدرت مغز خود را افزایش دهید، راهکار را دارید. ثابت شده که موزیسین‌ها ارتباطات متفاوتی در مغزشان دارند. نه به این معنی که آنان فقط در موزیک خوب هستند. یادگیری ابزارآلات موسیقی یک پروژۀ علاقه‌ای است که می تواند در طول زندگیتان از جنبه های مختلفی به شما سود برساند.

محمد مولودی


نمایش دیدگاه ها (1)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *