انتشار این مقاله


همانژیوم

همانژیم توده ای غیرسرطانی از سلول هاست که به‌علت تجمع غیرطبیعی رگ‌های خونی ظاهر می‌شود. این توده ها اغلب روی پوست یا اندام‌های داخلی ظاهر می‌شوند و معمولا مادرزادی هستند؛ یعنی در بیشتر افراد قبل از تولد در هنگام رشد در رحم ظاهر می‌شوند همانژیوم هایی که روی اندام‌های داخلی مانند کبد وجود دارند معمولا […]

همانژیم توده ای غیرسرطانی از سلول هاست که به‌علت تجمع غیرطبیعی رگ‌های خونی ظاهر می‌شود.
این توده ها اغلب روی پوست یا اندام‌های داخلی ظاهر می‌شوند و معمولا مادرزادی هستند؛ یعنی در بیشتر افراد قبل از تولد در هنگام رشد در رحم ظاهر می‌شوند
همانژیوم هایی که روی اندام‌های داخلی مانند کبد وجود دارند معمولا نشانه ی خاصی ندارند و تا زمان انجام آزمایشی دیگر روی اندام موردنظر کشف نمی‌شوند. درکودکان به شکل خراش های کوچکی وجود دارند که با افزایش سن بزرگ‌تر می‌شوند.
این برآمدگی ها ازهر ۱۰۰نوزاد در ۲نفر آن‌ها وجود دارند و بیشتر آن‌ها تا سن ۱۰سالگی بروز پیدا می‌کنند. تا کنون هیچ راهی برای جلوگیری از همانژیوم شناخته نشده است.

نحوه‌ی شکل‌گیری همانژیوم

همانژیوم پوست زمانی به وجود می‌آیند که گروهی از رگ‌های خونی جمع شده و تشکیل توده ای را می‌دهند. پزشکان علت دقیق جمع شدن این رگ‌های خونی را نمی‌دانند اما احتمال می‌دهند به علت تولید پروتئین خاصی در زمان شکل‌گیری جفت در رحم رخ می‌دهد.
همانژیومی که روی سطح پوست است، در ابتدا شبیه ماه‌گرفتگی به نظر آمده و سپس به تدریج برجسته خواهند شد. این نوع ملانژیوم می‌تواند روی خارجی ترین لایه ی پوست یا روی لایه ی چربی زیرین آن که لایه ی زیرجلدی نام دارد، شکل گیرد.
همانژیوم سطح کبد به میزان میزان استروژن بدن حساسند. در زمان یائسگی که میزان این هورمون به حداقل خود می‌رسد، بسیاری از بانوان برای کاهش مشکلاتی از قبیل گرگرفتگی، عرق کردن مکرر شبانه وتغییرات حالات روحی، استروژن را به شکل قرص یا ژل مصرف می‌کنند. این مصرف استروژن می‌تواند سبب بروز همانژیوم روی سطح کبد شود.
همانژیوم ها می‌توانند در سایر نقاط بدن نظیر کلیه، شش، روده ی بزرگ و مغز نیز رشد کنند.
همچنین می‌توانند در سایر حفرات بدن رشد کنند که در آن صورت همانژیوم غاری (cavernous hemangiomas) نامیده می‌شوند.

نشانه‌های همانژیوم

در حالت نرمال، همانژیوم ها در حین شکل گیری یا پس از آن علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند اما در صورتی که اندازه ی آن‌ها از حد طبیعی بیشتر شده یا در ناحیه ای از بدن چندین همانژیوم شکل بگیرند یا در صورتی که درناحیه ی بسیار حساسی در بدن رشد کنند، می‌توانند علائمی ایجاد کنند.
همانژیوم پوستی به شکل خطوط کوچک و قرمزی است که در صورت رشد می‌تواند به شکل خال های قرمزتیره ظاهرشوند. به این نوع همانژیوم، همانژیوم توت فرنگی مانند (Strawberry hemangioma) نیز گفته می‌شود واحتمال بروز آن در ناحیه گردن، صورت، شانه ها و پوست‌سر بیشتر است.
همانژیوم اندام‌های داخلی نیز در حالت نرمال بدون نشانه است و در صورت بزرگ شدن یا شکل‌گیری چندین همانژیوم ممکن است نشانه های زیر را داشته باشد :

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد در ناحیه ی شکم
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن

تشخیص همانژیوم

آزمایش خاصی برای تشخیص همانژیوم وجود ندارد. همانژیوم پوستی با معاینه ی چشمی پزشک قابل تشخیص است.
همانژیوم های داخلی نیز در تست هایی مانند MRI و CT scan قابل شناسایی هستند.

درمان همانژیوم

همانژیوم کوچک و منفرد معمولا نیازی به درمان خاصی ندارد و پس از مدتی خود به خود از بین می‌رود اما در برخی موارد همانژیوم به درمان نیاز دارد.

همانژیوم پوستی:
در صورتی که همانژیوم منجر به ایجاد زخم یا ضایعه در محل شود نیاز به درمان است. راه های معمول درمان آن عبارت‌اند از:

 •  مصرف داروهای کورتیکواستروئید: باعث کاهش رشد و از بین رفتن التهاب در محل می‌شوند.
 • برداشتن توده با عمل جراحی یا لیزر: در صورتی که همانژیوم بسیار بزرگ باشد یا در نقطه ای حساس مانند چشم رشد یافته باشد، استفاده از عمل جراحی ضروری است.
 • استفاده از ژل های مخصوص: بکاپلرمین (becaplermin) برای درمان زخم های سطحی ایجاد شده توسط همانژیوم کاربرد دارد و تاثیری روی خود همانژیوم ندارد.

همانژیوم داخلی:
در صورتی که این نوع همانژیوم بزرگ شود یا باعث درد و مشکلاتی دیگر شود به درمان نیاز دارد. راه های مختلف درمان این نوع همانژیوم عبارت‌اند از:

 • برداشتن با عمل جراحی
 • برداشتن قسمتی از ارگان یا ناحیه‌ی آسیب دیده
 • مسدود کردن عروق خونی تغذیه کننده‌ی همانژیوم

مشکلات ناشی از این بیماری بیشتر از جنبه ی زیبایی مدنظراند و دربیشتر موارد، نیاز به درمان خاصی وجود ندارد. در صورتی که هرگونه نگرانی درقبیل پیشرفت آن دارید توصیه می‌شود با پزشک متخصص مشورت کنید.


منابع

 • healthonline.com
 • webmd.com
 • Dorland medical dictionary
پریا طهماسبی


نمایش دیدگاه ها (1)
 1. سلام ،یه پسر ۵ساله دارم که آذر ۹۶به تشخیص پزشک ،همانژیوم کف پای چپش عمل شد ،دکتر گفت احتمالا بازم رشد کنه ،میخواستم بدونم چندبار دیگه ممکنه رشد کنه ؟
  و این تکرار باعث بدخیم شدن میشه یا نه ؟
  ممنون از شما ،
  فقط چطوری باید جواب سوال مورد بگیرم ؟به ایمیل ارسال میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *