انتشار این مقاله


یک دهم کودکان احتمالاً یک مکانیسم دفاعی طبیعی در برابر ایدز دارند

برخی کودکان ممکن است نیروهای مافوق جادویی داشته باشند!! طبق مطالعه جدیدی که در آفریقای جنوبی انجام شده‌ا‌ست، تقریبا یک دهم کودکانی که با HIVآلوده شده اند یک مکانیسم داخلی در سیستم ایمنی خود دارندکه از آنان در برابر ایدز محافظت می‌کند. محققان در مجلهScience Translational Medicine.گزارش دادند، باوجود مقادیر بالای ویروس در خون آنان، […]

برخی کودکان ممکن است نیروهای مافوق جادویی داشته باشند!! طبق مطالعه جدیدی که در آفریقای جنوبی انجام شده‌ا‌ست، تقریبا یک دهم کودکانی که با HIVآلوده شده اند یک مکانیسم داخلی در سیستم ایمنی خود دارندکه از آنان در برابر ایدز محافظت می‌کند.

محققان در مجلهScience Translational Medicine.گزارش دادند، باوجود مقادیر بالای ویروس در خون آنان، سیستم ایمنی اجازه نداد که عفونت گسترش یابد. فیلیپ گولدر،محقق در زمینه بیماری های عفونی کودکان در دانشگاه آکسفورد، میگوید: این کمی غیرعادی است زیرا در حالت کلی پیشرفت بیماری از مرحله آلوده شدن تا جدی شدن بیماری در کودکان سریعتر از بزرگسالان است و حدود ۶۰درصدکودکان در عرض ۲.۵سال جان خود را از دست می‌دهند.

برای این تحقیق گولدر و تیمش نمونه‌ی خون ۱۷۰ کودک بالای ۵سال  اهل آفریقای جنوبی را که درمان ضد ایدز دریافت نکرده بودند ولی به گونه ای از ایدز رهایی یافته بودند را بررسی کردند.

محققان دریافتند که سیستم ایمنی این کودکان سلول های ایمنی آنان ظاهراً مقادیر کمی از نوعی گیرنده پروتیینی بنام CCR5 داشتند، که همانند یک کدپستی برای سلول های ایمنی است که به آنان میگویدبه کجابروند و باآلودگی مقابله کنند.

گولدر می‌گوید: به این طریق، سیستم ایمنی این کودکان شبیه به میمون هایی است که حاوی ویروسی بنام SIV هستند بدون اینکه بیمار شوند.این میمونها، ازقبیل میمون سوتی مانگابی و میمون سبزآفریقایی ، بطور طبیعی با ویروسSIV مواجه می‌شوند اما بیمار نمی‌شوند

گرچه مکانیسم دفاعی برابر ایدز مختص کودکان است، گولدر می‌گوید: معلوم نیست اگر این کودکان بزرگ شوند هنوز به ایدز درمانی ا‌حتیاج داشته باشند.او می‌گوید: سیستم ایمنی با افزایش سن پرخاشگرتر می‌شود زیرا در معرض ویروس ها و باکتری های بیشتری در محیط قرار می‌گیرد. وقتی این کودکان تبدیل به نوجوانانی فعال از نظر جنسی شوند، ویروس می‌تواند به دیگران انتقال یابد.

دانشمندان باور دارند این یافته ها می‌توانند در توسعه درمان های جدید برای کمک به همه‌ی بیماران ایدز مورد استفاده قرار گیرند.

ویلیام بورکوفسکی ،متخصص عفونی کودکان در دانشگاه نیویورک، می‌گوید: به جای بهسازی پاسخ ایمنی در مقابل ویروس، بهتر است مخالف آنرا انجام دهیم تا کودکان و بزرگسالانی که با HIVآلوده شده‌اند بتوانند با ایدز مقابله کنند.

سینا پاکی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *