انتشار این مقاله


کودکان در سراسر جهان می‌آموزند: درختان بیشتر، بیماری کمتر

بالادست رودخانه به علت داشتن درخت آب پاکیزه تری دارد.

یک مطالعه در دانشگاه Vermont انجام گرفته‌ که در آن ۳۰۰۰۰۰ کودک در ۳۵ کشور بررسی شده‌اند. بر اساس این مطالعه کودکانی که دربالادست رودخانه زندگی می‌کنند، احتمال ابتلایشان به بیماری اسهال (دومین علت مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال) کمتر است.

این بررسی در Nature Communications صورت گرفته است. این مطالعه برای اولین بار به منظور تعیین ارتباط بین کیفیت محل آبریز و نتایج بهداشت فردی کودکان در مقیاس جهانی صورت گرفته‌است.

Taylor Ricketts می‌گوید:

با نگاهی بر کشورهای مورد مطالعه،خانواده‌هایی که در بالادست زندگی می‌کنند، دسترسی به آب پاکیزه راحت‌تر است و احتمال این‌که کودکانشان در خطر ابتلا به بیماری‌هایی چوون اسهال باشند، کمتر است.

 

به طور شگفت‌انگیزی، تیم تحقیقاتی احتمال می‌دهد که افزایش پوشش گیاهی در بالادست حوزه‌ی آبریز روستایی، تأثیر بر بهبود کیفیت و بهداشت آب دارد. در این زمینه پیشرفت‌هایی چون اضافه کردن لوله‌کشی داخلی و یا سرویس بهداشتی تأثیر گذار است.

Brendan Fisher می‌گوید:

این پیشنهاد حفاظت از حوضه‌های آبریز تحت شرایط مناسب، می‌تواند نتایج حاصل از سرمایه‌گذاری سلامت را مضاعف کند. این به وضوح نشان می دهد که زیرساخت‌های طبیعی می‌تواند به طور مستقیم از سلامت و رفاه انسان حمایت کند.

این تحقیق برای اولین بار از یک پایگاه داده عظیم جدید استفاده می‌کند. این روش باعث می‌شود که ارتباط بین سلامت انسان و محیط  در سطح جهانی بررسی شود. این پایگاه داده ۳۰ سال تحقیقات USAID بر روی ۱۵۰ متغیر در ۵۰۰۰۰۰ خانوار است. این متغییرها  شامل مطالعه بر روی جمعیت ، بهداشت و سلامت محیط زیست است.

رهبر تحقیقات Diego Herrera می‌گوید:

ما نمی‌گویم که درخت‌ها مهم‌تر از توالت‌ها و لوله‌کشی‌های داخلی هستند؛ اما این یافته‌ها به وضوح نشان می‌دهد که جنگل‌ها و دیگر سیستم‌های طبیعی می‌توانند سیستم‌های سنتی بهداشت آب را تکمیل کرده و کمبود زیرساخت‌ها را جبران کنند.

محققان امیدوارند که این یافته‌ها به دولت و سازمان‌های توسعه کمک کند تا سلامت و محیط زیست اطفال در سراسر جهان را بهبود بخشد. آن‌ها اضافه می‌کنند که تحقیقات بیشتری برای درک این مطلب لازم است که چگونه جنگل های حوزه آبریزها بر خطر بیماری‌هایی چون اسهال -که دلایل بسیاری از جمله پاتوژهای داخل آب دارد- تاثیر می گذارد.

این پژوهش ۳۵ کشور را در سراسر آفریقا، جنوب شرقی آسیا، آمریکای جنوبی و کارائیب تحت پوشش می دهد.

این مطالعه توسط مرکز ملی همکاری‌های اجتماعی-محیطی (SESYNC)، موسسه‌ی  Luc Hoffmann و WWF همراه با بنیاد Gordon and Betty Moore و بنیاد Rockefeller به عنوان بخشی از برنامه تجزیه و تحلیلی ارتباط بهداشت و اکوسیستم (HEAL ) صورت گرفت.

تیم تحقیقاتی به سرپرستی افرادی چون Brendan Fisher ، Taylor Ricketts و Diego Herrera و … فعالیت خود را انجام دادند.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO):

۲۵ درصد مرگ کودکان زیر ۵ سال به علت ناسالم بودن محیط زیستاست.

۳۶۱۰۰۰ کودک هر ساله به دلیل بیماری اسهال ناشی از عدم دسترسی به آب پاک، بهداشت می‌میرند.

 

چنور مرتضی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *