انتشار این مقاله


کشف دارویی برای ساخت چربی مفید در بدن

دانشمندان در انستیتوی Gladstone دارویی را یافتند که توسط FDA نیز تائید شده است؛ این دارو می تواند سبب ساخته‌شدن چربی قهوه‌ای که مفید نیز می‌باشد، در بدن شود.زمانی که این دارو بر روی موش‌ها آزمایش شد، موش‌هایی که این دارو را دریافت کرده‌بودند ،چربی قهوه‌ای بیشتر، متابولیسم سریع‌تر، افزایش وزن کمتری داشتند، حتی پس […]

دانشمندان در انستیتوی Gladstone دارویی را یافتند که توسط FDA نیز تائید شده است؛ این دارو می تواند سبب ساخته‌شدن چربی قهوه‌ای که مفید نیز می‌باشد، در بدن شود.زمانی که این دارو بر روی موش‌ها آزمایش شد، موش‌هایی که این دارو را دریافت کرده‌بودند ،چربی قهوه‌ای بیشتر، متابولیسم سریع‌تر، افزایش وزن کمتری داشتند، حتی پس از زمانی که با یک رژیم غذایی پرکالری تغذیه شدند. محققان معتقدند که این دارو راهی برای مبارزه با چاقی و دیابت نوع ۲ می‌باشد.

چربی قهوه‎ای به متابولیسم کمک می‌کند

چربی قهوه‌ای با چربی که به صورت معمول می‌شناسیم یعنی چربی سفید که سبب ذخیره انرژی در بدن می‌شود، متفاوت است. برخلاف چربی سفید، چربی قهوه‌ای به سوراندن انرژی بدن از طریق گرما کمک می‌کند. نوزادان زمانی که متولد می‌شوند مقدار کمی از این نوع چربی در بدن دارند که البته با افزایش سن مقدار زیادی از آن‌ها ناپدید می‌شوند. در بزرگسالان  افرادی که میزان چربی قهوه‌ای بیشتری دارند وزن کمتری خواهند داشت و افزایش چربی قهوه‌ای در بدن به میزان ۵۰ گرم می تواند سبب کاهش وزن ۱۰ تا ۲۰ پوندی در یک سال شود.

یکی از محققان انستیتوی Gladstone به نام Baoming Nie چربی قهوه‌ای را به عنوان یک یافته‌‌ی شگفت انگیز برای درمان چاقی و بیماری های متابولیک مانند دیابت معرفی می‌کند.

وی هم‌چنین ادامه می دهد: ” تمام دارو های لاغری که در حال حاضر وجود دارد اشتهای بیمار را کنترل می‌کنند و دارویی وجود ندارد که مصرف انرژی بدن را هدف قرار دهد. اگر ما بتوانیم ذخیره ی چربی قهوه ای بدن را افزایش دهیم و به عملکرد آن کمک کنیم، می‌توانیم انرژی ذخیره شده در چربی‌های سفید را راحت‌تر بسوزانیم.

چگونه چربی قهوه ای را بسازیم

در جدیدترین مطالعاتی که در Cell Reports منتشر شده است، در آزمایشگاه Gladstone با استفاده از فرآیند دوباره برنامه‌ریزی کردن سلول اقدام به تبدیل سلول‌های چربی سفید و عضلانی به چربی قهوه ای کردند.

محققان ۲۰۰۰۰ ماده شیمیایی را آزمایش کردند تا ماده‌ای را که هویت سلول را به طور موثر تغییر می‌دهد را یافتند. این ماده شیمیایی یک داروی ضد سرطان به نام bexarotene) Bex) می باشد که سبب شگفت‌زده شدن دانشمندان شد، زیرا این ماده شیمیایی پروتئینی را هدف قرار می‌دهد که به طور آشکار در ساخته‌شدن چربی قهوه‌ای دخیل نبود.

Bex بر روی یک پروتئین تنظیم کننده به نام retinoid X receptor) RXR) اثر می‌گذارد که شبکه‌ای از سایر پروتئین‌های سلول را کنترل می‌کند. فعال کردن RXR سبب به راه افتادن یک سری واکنش های آبشاری در سلول‌های عضلانی و چربی سفید می شود که نهایتاً سبب تبدیل آن‌ها به سلول‌های شبه‌ چربی قهوه‌ای می شود. علاوه بر آن، زمانی که RXR به وسیله Bex تحریک شده باشد، سبب روشن شدن ژن‌های مورد نیاز برای ساخت چربی قهوه‌ای و خاموش شدن ژن‌های مربوط به چربی سفید و عضله می‌شود.

سوزاندن انرژی ، جلوکیری از افزایش وزن

برای آزمایش میزان اثر گذاری Bex و کنترل وزن بدن، دانشمندان موش‌ها را با یک رژیم غذایی پرکالری طی ۴ هفته تغذیه کردند، البته فقط به نیمی از موش ها دارو دادند. پس از ۴ هفته موش‌هایی که دارو دریافت کرده بودند نسبت به سایر موش‌ها که دارو دریافت نکرده بودند‌، چربی قهوه‌ای بیشتر داشتند، در نتیجه میزان کالری بیشتری سوزانده و در بدنشان چربی کمتری داشتند.

Ding می‌گوید: “ما بسیار به چشم‌انداز استفاده از دارو ها برای ساخت جربی قهوه‌ای خوش‌بین هستیم. اگرچه داروی Bex در زمینه ساخت چربی قهوه‌ای بسیار موثر است اما Bex یک داروی اختصاصی نمی‌باشد و دارای اثرات جانبی متعدد می باشد و هدف آینده‌ی ما نیز کشف دارویی ایمن‌تر که فقط بر روی ژن‌های دخیل در ساخت چربی قهوه ای می‌باشد، اثر می‌گذارد.

 

ثمین علی حسینی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *