انتشار این مقاله


غیرعادی؛ سلامت روانی طولانی‌مدت

اکثر مردم حداقل برای یک بار هم که شده، حالاتی نظیر افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند. طبق نتایج یک مطالعۀ جدید – که در نیوزیلند انجام شده است – گروهی بسیار اندک و مهجور (کم‌تر شناخته شده) از جامعه، سلامت روانی خود را به مدت ۲۷ سال (۱۱ تا ۳۸ سالگی) حفظ می‌نماید؛ و گروه بزرگ‌تر گرفتار […]

اکثر مردم حداقل برای یک بار هم که شده، حالاتی نظیر افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کنند.

طبق نتایج یک مطالعۀ جدید – که در نیوزیلند انجام شده است – گروهی بسیار اندک و مهجور (کم‌تر شناخته شده) از جامعه، سلامت روانی خود را به مدت ۲۷ سال (۱۱ تا ۳۸ سالگی) حفظ می‌نماید؛ و گروه بزرگ‌تر گرفتار اختلالات روانی کوتاه و یا بلندمدت می‌شود.

تنها ۱۷۱ آزمودنی از جامعۀ آماری ۹۸۸ نفرۀ این مطالعه، به عبارتی ۱۸ درصد، طی دورۀ نوجوانی تا میانسالی خود، گرفتار هیچ‌گونه مشکل روانی (اعم از افسردگی، اصطراب و سایر موارد شدیدتر) نشده بودند. نیمی از ۸۳ درصد باقی‌مانده نیز – طی دورۀ مذکور – [حداقل یک بار] دچار مشکلات روانی کوتاه‌مدت شده بودند.

دکتر جاناتان شیفر (Jonathan Schaefer)، روان‌شناس، از دانشگاه دوک (Duke University) در این باره می‌گوید:

برای عدۀ زیادی [حتی] یک مورد اختلال روانی به مثابۀ ابتلا به آنفولانزا، برونشیت، سنگ کلیه و شکستگی استخوان می‌باشد. مبتلایان حالاتی از اختلال کارکرد طبیعی بدن را تجربه کرده و با مراجعه به پزشک و تحت درمان قرار گرفتن، عموماً سلامتی خود را باز می‌یابند.

نصف دیگر این ۸۳ درصد نیز – و یا به عبارتی ۴۰۸ آزمونی، معادل ۴۱ درصد جامعۀ آماری – یک یا چند مورد اختلال روانی طولانی‌مدت را (از نوجوانی تا میان‌سالی) تجربه کرده بودند. وضعیت این دسته کمی وخیم‌تر بود و شامل اختلال دوقطبی و روان‌پریشی نیز می‌شده است.

نتایج 5 مورد مطالعۀ شیوع طولانی مدت اختلالات روانی، حاکی از میزان بروز بالاتر چنین حالاتی در جوامع ایالات متحده، سوئیس و نیوزیلند می‌باشد. آخرین مطالعه که به مدت 27 سال بر روی گروهی از آزمودنی‌های نیوزیلندی - در شهر دنیدن - انجام شد، توانسته است خصوصیات متمایزی را در گروه کوچک از جمعیت مشاهده نماید. منبع: Science News
نتایج ۵ مورد مطالعۀ شیوع طولانی مدت اختلالات روانی، حاکی از میزان بروز بالاتر چنین حالاتی در جوامع ایالات متحده، سوئیس و نیوزیلند می‌باشد. آخرین مطالعه که به مدت ۲۷ سال بر روی گروهی از آزمودنی‌های نیوزیلندی – در شهر دنیدن – انجام شد، توانسته است خصوصیات متمایزی را در گروه کوچک از جمعیت مشاهده نماید. منبع: Science News

محققان نتایج حاصل از معاینۀ آزمودنی‌ها را – که بین آوریل ۱۹۷۲ تا مارس ۱۹۷۳ متولد شده بودند – مورد بررسی قرار دادند؛ که نتایج آن در جدول بالا آمده است. سلامت عمومی و رفتاری هر کدام از آزمودنی‌ها ۱۳ بار – از تولد تا ۳۸ سالگی – ارزیابی شده بود؛ که ۸ مورد از آن در بازۀ ۱۱ تا ۳۸ سالگی صورت گرفته بود.

میلاد شیرولیلو


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *