انتشار این مقاله


خمیازه: سرایت آن چه اهمیتی دارد؟ علت چیست؟

همه­‌ی افراد حتی اگر خسته هم نباشند، با دیدن خمیازه­‌ی دیگری آن را تکرار می‌کنند، اما علت این کار چیست؟

آیا احساس خستگی می­‌کنید؟ همه­‌ی افراد حتی اگر خسته هم نباشند، با دیدن خمیازه­‌ی دیگری آن را تکرار می‌کنند. اما علت این کار چیست؟ محققان معتقدند که این رخداد به علت رفلکس­های قشر حرکتی اولیه­‌ی مغز روی می­‌دهد. مطالعه­ی آن­ها مرحله­‌ی جدیدی برای فهم مکانیسم روان­شناختی و عصبی بیماری­‌ها و ایجاد متدهای درمانی تازه ایجاد کرده­‌است.


مقاله مرتبط: چرا خمیازه می کشیم؟


این مقاله در ژورنال Current biology منتشر شده­‌است و نشان می­‌دهد که توانایی افراد برای خمیازه­ کشیدن بلافاصله بعد از دیگران، محدود است و درواقع تمایل بدن برای خمیازه­‌کشیدن به هنگام تلاش برای سرکوب آن بیشتر می­شود. مسری ­بودن خمیازه در بین افراد مختلف انواع متفاوتی دارد. Stephen Jackson، پروفسور علوم عصبی شناختی از مدرسه‌ی روان‌شناسی رهبری این مطالعه را بر عهده داشته است.

یافته­‌های این مطالعه، برای فهم ارتباط بین تحریک­‌پذیری حرکتی و وقوع echophenomena در محدوده وسیعی از بیماری­‌های مرتبط با افزایش تحریک قشری یا کاهش مهار فیزیولوژیکی مانند سرع، دمنتیا، اوتیسم و سندم تورت قابل اهمیت اند.

– Stephen Jackson

Echophenomena فقط یک ویژگی انسانی نیست

خمیازه­‌ی مسری هنگام مشاهده­‌ی خمیازه­ دیگران به صورت غیرارادی تحریک می­‌شود؛ این واقعه حالتی از Echophenomena را شامل می­‌شود: تلقید اتوماتیک حرف (echolalia) یا رفتار (echopraxia) دیگران. این حالت در شامپانزه­‌ها و سگ­‌ها نیز و  همچنین در طیف عظیمی از شرایط بالینی مانند صرع و اوتیسم نیز رخ می­‌دهد.

اساس عصبی خمیازه­ی مسری

پایه­‌ی عصبی اکوفنامنا هنوز نامشخص است. برای آزمایش ارتباط بین تحریک­‌پذیری حرکتی و خمیازه­‌ی سرایت­‌پذیر تیم تحقیقاتی Nottingham از تحریک بین­ کرانیال مغناطیسی (TMS) برروی ۳۶ داوطلب بزرگسال استفاده کردند. این افراد به تماشای فیلم‌هایی از افرادی که در حال خمیازه­ کشیدن بودند می­پرداختند و به آن­ها دستور داده می­‌شد که یا در مقابل خمیازه مقاومت کرده و یا اجازه­ خمیازه­ کشیدن را به خود بدهند.

در این حال از شرکت­‌کنندهها فیلم گرفته­ می‌­شد و تعداد خمیازه‌­های موفق و فرونشانده‌­شده‌­ی آن­ها را حساب می‌کردند. علاوه بر این  شدت تمایل هر فرد برای خمیازه نیز محاسبه می‌شد و با استفاده از تحریک الکتریکی آن‌ها قادر بودند تمایل و خواسته‌ی خود را افزایش دهند.

Georgina Jackson، پروفسور روان­شناسی عصبی از انستیتو سلامت روانی در این‌باره می‌گوید:

این مطالعه نشان داد که تمایل برای خمیازه با تلاش برای متوقف­ کردن خود افزایش می­یابد. تحریک الکتریکی قادر به افزایش تحریک­پذیری قشر و درنتیجه ازدیاد گرایش به خمیازه­ی مسری بود. در سندم Tourettes نیز درصورت موفقیت برای کاهش تحریک­‌پذیری، دانشمندان قادر خواهند بود که تیک­‌های این بیماری­ را کاهش دهند. محققان هم­‌اکنون برروی این پروژه در حال تحقیق هستند.

تحقیق برای درمان­های شخصی­‌شده

همانطور که قبلاً اشاره شد TMS برای اندازه­گیری قدرت تحریک قشر حرکتی و مهار روان­شناختی شرکت‌کنندگان و نیز تخمین میزان گرایش به خمیازه‌ی مسری در کل شرکت‌کنندگان به کار می‌رفت.


مقاله مرتبط: دلیل خمیازه کشیدن‌های مداوم چیست؟


این اندازه‌گیری‌ها نشان داد که تمایل هر فرد برای خمیازه پس از مشاهده‌ی آن با تحریک‌پذیری قشر و مهار فیزیولوژیکی قشر حرکتی اولیه‌ی او تعیین می‌شود.

در صورت کشف چگونگی وقوع بیماری‌های عصبی به دنبال تغییرات رخ­داده در تحریک­‌پذیری قشری، دانشمندان خواهند توانست روند عکس آن را انجام دهند. در حال حاضر نیز محققان به دنبال درمان‌های شخصی و غیر دارویی مؤثر با استفاده از TMS هستند که قدرت تنظیم تعادل در شبکه‌های مغزی را داشته باشد.

سما رهنمایان


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *