انتشار این مقاله


نوشیدن الکل عامل ۷ نوع سرطان!

پژوهشی تازه به یافته‌های جدیدی دست یافته که مصرف الکل سبب ایجاد حداقل ۷ نوع سرطان می‌شود. بر این اساس مصرف کنندگان حرفه‌ای الکل در بالاترین خطر هستند و حتی خطر ابتلا برای کسانی که گاهی از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند بیشتر از خطر آن برای کسانیست که اصلا استفاده نمی‌کنند. علاوه بر این موضوع این […]

پژوهشی تازه به یافته‌های جدیدی دست یافته که مصرف الکل سبب ایجاد حداقل ۷ نوع سرطان می‌شود. بر این اساس مصرف کنندگان حرفه‌ای الکل در بالاترین خطر هستند و حتی خطر ابتلا برای کسانی که گاهی از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند بیشتر از خطر آن برای کسانیست که اصلا استفاده نمی‌کنند.
علاوه بر این موضوع این ادعا که نوشیدن الکل از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند نیز باید مورد بررسی‌های بیشتری قرار بگیرد. این پژوهش ها نیاز به افزایش آگاهی عمومی درباره این که الکل موجب سرطان می‌شود را افزایش می‌دهد.
یافته ها از این قرار است که محل‌هایی از بدن که به طور مستقیم با الکل درگیرند، بیشتر در معرض خطرند. علاوه بر این آسیب به DNA که از عوامل اصلی سرطان است نیز از اثرات الکل می‌تواند باشد. ۷ ناحیه مذکور عبارتند از:

  • دهان و گلو
  • مری
  • حنجره
  • کبد
  • کولون
  • رکتوم
  • پستان

اگر قبلا یافته‌ها از این قرار بود که بین الکل و سرطان رابطه‌ای وجود دارد اکنون یافته‌های قطعی وجود دارد که الکل باعث سرطان می‌شود

پروفسور Connor در این باره می نویسد:
مدارکی قوی وجود دارد که الکل باعث سرطان در ۷ ناحیه می شود و شاید بیشتر! دورنمای سلامتی عمومی نیم ملیون مرگ ناشی از سرطان در اثر الکل را تا ۲۰۱۲ پیش بینی کرده بود. این مقدار ۵.۸% کل سرطان‌ها را شامل می‌شود.

پروفسور Dorothy Bennett:
الکل به راحتی وارد سلول می‌شود و سپس به شکل استآلدهید در می‌آید. این ماده می‌تواند به DNA صدمه بزند و یکی از کارسینوژن‌های شناخته شده است هنوز مشخص نیست که الکل چه خطرات دیگری می‌تواند بر سلامت داشته باشد و توصیه می‌شود که حداقل، در مصرف آن زیاده روی نشود.

پیش از این در این سال هشدار داده شده بود که هر مقداری از الکل باعث افزایش خطر ایتلا به درجه‌ای از سرطان می‌شود. Chief medical officers in the UK قبول دارند که دلایل قبلیشان در ۱۹۹۰ کاملا شناخته شده نبوده‌ است.
این بازبینی مهم نیاز به آگاهی مردم درباره رابطه نزریک الکل و سرطان را تقویت می‌کند. مردم حق دارند که درباره تاثیر الکل بر زندگیشان بیشتر بدانند به ویژه درباره تاثیر آن بر ایجاد سرطان. اگر اینچنین باشد شاید آن ها عاقلانه تر تصمیم بگیرند!

  • منابع:
  • webmd

 

علی تقی‌زاده


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *