انتشار این مقاله


داروهای آرتریت به رشد مجدد موها کمک می‌کنند!

بنابر یافته‌های جدید، دو بیمار که درحدود ده‌سال پیش به‌علت شرایط خاص پزشکی تمام موهای خود را از دست داده‌اند، با مصرف داروهای آرتریت، با رشد مجدد موهای خود مواجه شدند! این دو بیمار، شامل یک مرد و یک زن، از بیماری آلوپسی یونیورسالیس (alopecia universalis) رنج برده که شامل شرایطی است که به‌علت حمله‌ی […]

بنابر یافته‌های جدید، دو بیمار که درحدود ده‌سال پیش به‌علت شرایط خاص پزشکی تمام موهای خود را از دست داده‌اند، با مصرف داروهای آرتریت، با رشد مجدد موهای خود مواجه شدند!

این دو بیمار، شامل یک مرد و یک زن، از بیماری آلوپسی یونیورسالیس (alopecia universalis) رنج برده که شامل شرایطی است که به‌علت حمله‌ی سیستم ایمنی به فولیکول‌ها، تمام موهای بدن فرد از بین می‌روند. درمان موثری برای این بیماری شناخته نشده‌است؛ با این حال، مصرف داروی آرتریت با نام tofacitinib، هرروز به مدت دوماه، رشد مجدد موها در ناحیه سر، ابرو و قسمتی از بازوها را به دنبال داشت. سپس تحت نظارت بودن بیماران در طول ۹ ماه بعد نیز مشخص کرد که این دارو عوارض جانبی چندانی به‌دنبال ندارد.

محققان امید دارند که تحقیقات بعد، بی‌خطر بودن کامل این دارو را ثابت کنند؛ شاید tofacitinib درمان جدیدی برای بیماری آلوپسی یونیورسالیس محسوب شود.

هرچند از دست دادن موها، زندگی فرد را با خطر مواجه نمی‌کند، پیداکردن درمان مناسبی برای آن بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که این شرایط تاثیرات عمیقی بر سلامت روان فرد خواهد داشت.

نگرانی‌هایی در ارتباط با عوارض جانبی این دارو درصورت استفاده‌ی طولانی مدت وجود دارند؛ برای مثال طبق اطلاعات کارخانه‌ی Pfizer، این دارو می‌تواند سبب افزایش ریسک ابتلا به عفونت‌های خطرناک و یا مشکلات سیستم گوارش بدن شود.

این یافته‌ها به اطلاعات حاصل از تحقیقات سابق که روی ۶۶ بیمار مبتلا به آلوپسی یونیورسالیس که نیمی از آن‌ها شاهد رشد مجدد موها با مصرف این دارو بودند انجام گرفت، اضافه شد.
مکانیسم دقیق اثر این دارو بر رشد مجدد موها هم‌چنان درحال بررسی است.

 

فاطمه طهماسبی


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *