انتشار این مقاله


۸ میوه و سبزی که آنقدرها هم که فکر می‌کردیم سالم نیستند!

فریب نخورید! همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات مثل هم نیستند. در واقع بعضی از محصولات آنقدر ها هم که شما فکر می‌کنید سالم نیستند ، مخصوصا وقتی پر از شکر باشند و مواد معدنیشان کم باشد. ذرت: ذرت هیچ سدیمی ندارد و مانند سایر سبزیجات فاقد کلسترول است. ذرت همچنین فاقد کلسیم است که برای سلامتی […]

فریب نخورید! همه‌ی میوه‌ها و سبزیجات مثل هم نیستند. در واقع بعضی از محصولات آنقدر ها هم که شما فکر می‌کنید سالم نیستند ، مخصوصا وقتی پر از شکر باشند و مواد معدنیشان کم باشد.

ذرت:

ذرت هیچ سدیمی ندارد و مانند سایر سبزیجات فاقد کلسترول است. ذرت همچنین فاقد کلسیم است که برای سلامتی دندان و استخوان ها لازم است. سایر سبزیجات مثل بروکلی و کلم پیچ کلسیم دارند. به علاوه ذرت جزو پرکالری ترین سبزیجات است و شامل ۱۸۰ کالری در هر فنجان است.

کرفس:

یک باور از قدیم وجود دارد و آن این است که خوردن کرفس باعث سوختن کالری‌ها می‌شود اما متاسفانه این باور غلط است.
کرفس مواد معدنی که بیشتر سبزیجات سبز دارند را ندارد ، مثل ویتامین C و A و معمولا با استفاده از آفت کش های بسیار پرورش داده می‌شوند و به همین خاطر جزو ۵ گیاه برتر از نظر آلودگی شناخته می‌شوند.

کاهو:

اشتباه برداشت نکنید، کاهو برای استفاده در ساندویچ یا ماده‌ی اصلی سالاد خوب است. ولی وقتی از ارزش مواد غذاییش صحبت می‌کنیم کاهو در آخر لیست است و بهتر است آن را با سبری دیگری مثل کلم پیچ عوض کنیم نه فقط به خاطر این که حاوی ویتامین C و A فراوان است، بلکه به این خاطر که برای دید، دستگاه ایمنی، پوست و استخوان و سلامتی نیز مفید است.

سیب زمینی:

یک سیب زمینی متوسط با ۱۶۰ کالری خوب است ولی به صرفه به نظر نمی‌رسد. به علاوه قند سیب زمینی ممکن است باعث ایجاد اسپایک هایی در قند خون شود. که می‌تواند برای افرادی با بیماری دیابت نگران کننده باشد. سیب زمینی را با کدو عوض کنید تا با کاهش جذب قند ۶۶% مواجه شوید.

موز:

موز سرشار از قند طبیعی است و مطمئنا قند طبیعی خیلی بهتر از نمونه مصنوعی‌اش است اما می‌تواند باعث ایجاد اسپایک و تغییرات شدید در قند خون شود. موز را با تمشک عوض کنید ، چون شامل تنها ۵ گرم قند در هر فنجان است.

گیلاس:

به دنبال ویتامین C می‌گردید؟ گیلاس انتخاب مناسبی نیست اگر به دنبال کاهش وزن نیز هستید. یک فنجان گیلاس حاوی ۱۸ گرم قند است. لازم نیست که به طور کلی از خوردن آن صرف نظر کنید تنها باید حواستان باشد که چندتا از آن‌ها را به دهان خود می‌اندازید!

انجیر:

متاسفانه با وجود مزه‌ی شیرینشان انجیر ارزش غذایی چندانی ندارد ، ولی قند زیادی دارند و شامل بیش از ۱۰ گرم قند در هر تکه میوه می‌باشند. اگر به دنبال کم کردن وزن خود هستید آن را با گریپ‌فروت عوض کنید. یک گریپ فروت شامل ۱۰۰ گرم قند است و حاوی ویتامین C و A فراوان است.

انگور:

اگرچه مقدار حساب‌شده‌ی آن خوب است اما توجه کنید که یک فنجان انگور شامل ۲۳ گرم – تقریبا به اندازه‌ی یک شکلات چوبی – قند دارد. پس یک بسته انگور از یک بسته چیپس قند بیشتری دارد!

محمد رضا وطن‌خواه


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *