انتشار این مقاله


آیا تنقلات تند منجر به مشکلات کیسه صفرا می‌شوند؟

نوجوانی آمریکایی با عادت مصرف تنقلات تند، دچار مشکلات کیسه صفرا شده است. علت واقعی چه می‌تواند باشد؟

براساس گزاراشات نوجوانی آمریکایی بعد از مصرف مقدار زیادی تنقلات تند به جراحی کیسه صفرا نیاز پیدا کرده است. اما آیا تنقلات تند می‌توانند باعث مشکلات کیسه صفرا او باشند؟

براساس اخبار محلی WTEG، تخمین زده می‌شود رنه کریگهد ۱۷ ساله در طول یک هفته در حدود ۴ بسته تنقلات تند خورده است. اما این قضیه قبل از این بود که این نوجوان شروع به احساس حالت تهوع کند و نیازمند جراحی کیسه صفرا شود. مادر این نوجوان نیز اظهار داشت بر این باور است که علاقه دخترش به تنقلات تند باعث این مشکلات در سلامتش شده است.

او به WREG گفت:

او عاشق آن‌هاست. هر بار که بیرون می‌روم به من می‌گوید چیپس فلفلی بخر. او بسته‌های بزرگ می‌خورد و آن‌ها را با خود به مدرسه نیز می‌برد.


مقاله مرتبط: آیا فلفل شبح می‌تواند کشنده باشد؟


متخصصان می‌گویند که غذاهای تند به خودی خود به عنوان عامل خطر مشکلات کیسه صفرا شناخته نمی‌شوند اما غذاهای چرب مثل چیپس عامل خطر هستند. (کیسه صفرا ارگان کوچکی در زیر کبد است که صفرا را ذخیره و آزاد می‌کند. صفرا به هضم چربی کمک می‌کند.)

دکتر سابرنا نوریا، استادیار جراحی مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو که در مورد این بیمار مشارکتی نداشته است گفت:

براساس دانسته‌های من، چیزی که تند باشد الزاما منجر به مشکلات کیسه صفرا نمی‌شود. اما مصرف غذاهای چرب قطعا یک عامل خطر برای مشکلات کیسه صفرا است و تنقلات تند مقدار زیادی چربی دارند. برای مثال در تنقلات فلفلی برند Flamin در هر ۲۸ گرمی که خورده می‌شود ۱۱ گرم چربی وجود دارد، برند Takis نیز به ازای هر ۳۰ گرم هشت گرم چربی دارد. احتمالا این چیپس‌ها بوده‌اند که منجر به مشکلات کیسه صفرا شده‌اند.

دکتر کری فایرستون باوم، متخصص گاستروانترولوژی کودکان در بیمارستان کودکان نیکلاوس واقع در میامی که او نیز در مورد این بیمار مشارکتی نداشته، گفت:

این که تنقلات تند می‌توانند منجر به مشکلات کیسه صفرا شوند مشخص نیست اما تنقلات تند می‌توانند باعث التهاب معده یا تحریک پوشش معده و درد معده شود. ما موارد بسیاری را مشاهده می‌کنیم که نوجوانان به صورت هفتگی چندین بسته چیپس می‌خورند و از درد شکم شکایت می‌کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود که مصرف این تنقلات تند محدود شود.


مقاله مرتبط: چگونه عادات بد را حذف کنیم؟


روابط عمومی بوچانان که برند Takis را نمایندگی می‌کند در بیانیه‌ای به WREG گفت:

ما به شما اطمینان می‌دهیم که Takis بی‌خطر است اما باید در حد اعتدال به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد. ترکیبات Takis  کاملا مطابق مقررات سازمان غذا و دارو ایالات متحده بوده و همه‌ی ترکیبات هر طعم آن با جزییات بر روی بسته‌بندی حک شده است. همیشه قبل از خوردن تنقلات مقدار آن را چک کنید.

فریتو لی سازنده Flamin’ Hot Cheetos نیز بیانیه‌ی زیر را منتشر کرد:

در فریتو لی همیشه الویت اول ما بی‌خطر بودن محصولات غذایی است و تنقلات ما تمامی مقررات سلامت غذایی را رعایت و همچنین استانداردهای کیفی دقیق ما را کسب کرده‌اند. بعضی از مصرف کنندگان ممکن است نسبت به سایرین به غذاهای تند حساسیت بیشتری داشته باشند و ممکن است انتخاب کنند تا براساس ترجیح شخصی از تنقلات تندتر پرهیز کنند.

فرشته باقری


نمایش دیدگاه ها (0)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *